Byliśmy w Energylandii!! – wycieczka integracyjno-poznawcza

W dniach 28-30 maja b.r. uczniowie z klas 7B, 2B, 3F, 3E, 3A, 3C, 3D i 2F wraz opiekunami – p. Jolantą Hardej, p. Dorotą Kępą oraz p. Elwirą Markowską wyjechali na trzydniową wycieczkę po Małopolsce i Podhalu.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Energylandii, rodzinnego parku rozrywki położonego w Zatorze. Jest to największy park rozrywki w Polsce otwarty 14 lipca 2014 roku o łącznej powierzchni ok. 26 ha. Podzielony na cztery strefy tematyczne, w których znajduje się łącznie ok. 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych.
My najchętniej korzystaliśmy ze wszystkich możliwych ekstremalnych przejażdżek: Roller Coaster Mayan, Space Gun, Speed Water Coaster, Tsunami Drop czy Apokalipto. Była fajna zabawa!!! Na terenie Energylandii odbywały się także ciekawe pokazy i widowiska, w których brali udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Słońce mocno nam świeciło, więc w strojach kąpielowych korzystaliśmy z atrakcji parku wodnego. Nie brakowało także punktów gastronomicznych, w których można było zjeść smaczny posiłek. Energylandia to olbrzymi park rozrywki, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy innych do odwiedzenia tego fantastycznego miejsca zabaw podczas nadchodzących wakacji.
Kolejny dzień wycieczki spędziliśmy w stolicy Tatr. Większość z nas Zakopane kojarzy z góralami, podhalańskimi obyczajami oraz oscypkami. Okazuje się jednak, że miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. W zakopiańskiej Papugarni zebrano aż siedemdziesiąt egzotycznych ptaków, które czekają na gości. Znaleźliśmy tu wiele gatunków, takich jak papużki faliste, nimfy, aleksandretty, kakadu, żako, rozelle białolice, papugi senegalskie, nierozłączki, świergotki i amazonko niebieskoczelne. Ptaki te są niezwykle towarzyskie i uwielbiają być przytulane oraz głaskane. Są prawdziwymi łakomczuchami, osobiście karmiliśmy je pokarmem roślinnym, nasionami, orzechami, jagodami, owocami, nektarem oraz pyłkiem. Niezapomniane chwile w Papugarni Egzotycznej Zakopanem uwieczniliśmy fantastycznymi zdjęciami.
Odwiedziliśmy również Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r.
Po południu zwiedziliśmy wystawy w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie. W środku kino 4D oraz największa w Polsce makieta Tatr. W trakcie zwiedzania mogliśmy ,,zajrzeć” także do jaskini, która bardzo przypominała prawdziwą, wyżłobioną w wapiennych skałach. Można było w niej posłuchać, co dzieje się w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego?. Byliśmy również w Sali Odkryć, w której sprawdzaliśmy swoją znajomość orientacji na mapie, rozpoznawaliśmy i naśladowaliśmy odgłosy i ruchy zwierząt oraz ćwiczyliśmy swoją pamięć i spostrzegawczość.
Spacer po zakopiańskich Krupówkach, pamiątkowe zdjęcia i zakupy dla najbliższych sprawiły , że krople deszczu nie przeszkodziły nam w podziwianiu panoramy Tatr z Gubałówki , na którą wjechaliśmy i zjechaliśmy koleją linowo- terenową ,,Gubałówka”. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Bogaty program drugiego dnia wycieczki zakończyliśmy wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek oraz różnorodną muzyką wraz z gospodarzami ośrodka.
Ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy z przewodnikiem tatrzańskim na szlaku turystycznym. Do serca Tatrzańskiego Parku Narodowego wiedzie droga m.in. przez Kuźnice, które funkcjonują w świadomości większości turystów odwiedzających Zakopane i TPN, jako miejsce, gdzie znajduje się dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch. Kuźnice to część Zakopanego położona w północnej części Doliny Bystrej w Tatrach Zachodnich, gdzie swój początek biorą szlaki na Kalatówki, Kondratową, Giewont, Kasprowy Wierch i Halę Gąsienicową. Nam udało się zwiedzić : Zespól Dworsko- Parkowy w Kuźnicach, Pustelnię Brata Alberta, Klasztor Albertynek oraz dolną stację kolei linowej na Kasprowy Wierch i zrobić pamiątkowe zdjęcie na polanie Kalatówki z widokami na rejon Kasprowego Wierchu.
Wracając do domu odpoczywaliśmy w Rabce Zdrój – ,,Mieście Dzieci Świata” , gdzie po wspólnym obiedzie i pysznych rabczańskich lodach udaliśmy się na warsztaty z malarstwa na szkle prowadzone przez Panią Ewę Marię Piechotę.. W czerwcu 2009 r, otrzymała ona odznaczenie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego „Zasłużony dla kultury polskiej”. Wizyta w pracowni umożliwiła nam nie tylko wykonanie pamiątkowych prac na szkle, które zabraliśmy ze sobą, ale także pozwoliła nam poznać artystkę twórczości ludowej na obszarze Podhala.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia kilku naszych fotek. Szkoda, że byliśmy tak krótko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content