PANCAKE DAY CZYLI DZIEŃ NALEŚNIKA

Okres kończący karnawał tzw. ostatki lub zapusty jest różnie nazywany na świecie. W Polsce czas zabaw i szaleństw kończymy Tłustym Czwartkiem natomiast w Wielkiej Brytanii obchodzony jest Pancake Day czyli Dzień Naleśnika.
W tym roku dzień naleśnikowego obżarstwa wypadł 5 marca tuż przed Środą Popielcową. Postanowiliśmy go spędzić nieco inaczej. Uczniowie klas 3GIM, 8 i 4SP przygotowali pyszny poczęstunek w postaci tradycyjnych naleśników, ale również ich „kuzynów” nazywanych w krajach anglojęzycznych – PANCAKES. Za symboliczną kwotę można było je zakupić z wszelkimi możliwymi dodatkami – dżemem, bitą śmietaną, owocami, posypane czekoladą lub kolorowymi groszkami. Chętnych łakomczuchów nie brakowało i mamy nadzieję, że ten dzień z elementami kultury brytyjskiej należał do udanych. Pieniądze zebrane podczas Dnia Naleśnika wspomogą działalność naszych kół teatralnych z klasy 4bSP i 3aGIM. W tym roku przygotowujemy dwa przedstawienia teatralne w języku angielskim, na które już serdecznie społeczność szkolną zapraszamy.
A teraz trochę historii. Tradycje i legendy związane Dniem Naleśnika pochodzą już z początków XV wieku. Ponieważ w okresie Wielkiego Postu nie wolno było jeść ani jajek, ani mleka, dlatego właśnie w ostatni dzień karnawału należało wykorzystać te składniki, aby nie uległy zepsuciu w oczekiwaniu na Wielkanoc. A do czego potrzeba jajek i dużo mleka? Oczywiście do naleśników!
Legenda mówi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney (hrabstwo Buckinghamshire). Podobno była tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do kościoła. Bojąc się, że spóźni się do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z patelnią, na której smażył się naleśnik. To na cześć jej pośpiechu odbywają się biegi z patelnią i naleśnikiem, który trzeba podrzucić i obrócić w powietrzu przynajmniej trzy razy.
Pancake Day – nazywany też jest „Shrove Tuesday”. Słowo „Shrove”, pochodzące od średniowiecznego wyrazu „shrive”, można przetłumaczyć, jako: przyznanie się, wyznanie. W średniowiecznej Anglii, tego dnia ludzie spowiadali się z grzechów, by z czystym sercem wejść w okres Postu, i zakończyć go Wielkanocą.
Dla chcących wiedzieć więcej link do strony w języku angielskim, wyszukany przez Magdalenę Romanowską z klasy 3a.
Wszystkim uczniom zaangażowanym w zorganizowanie Dnia Naleśnika w naszej szkole bardzo dziękujemy!

Opiekunowie kół teatralnych wraz z uczniami

Skip to content