Są chwile i ludzie, o których nie można zapomnieć

5 listopada 2019 r. uczniowie klasy 5a i 7b obejrzeli inscenizację słowno- muzyczną  Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż” pt. „Chwileczkę, przecież…Siedlce (nie) zapominają”. Montaż poetycki poświęcony został niezwykłej  postaci – Stanisławowi Zdanowskiemu – wiceprezydentowi przedwojennych Siedlec i burmistrzowi miasta w czasie okupacji niemieckiej. To z jego inicjatywy w latach dwudziestych ubiegłego wieku wybudowano w Siedlcach wodociągi miejskie i rozbudowano sieć kanalizacyjną, Dom Ludowy (obecnie sala widowiskowa „Podlasie”). Wiceprezydent przyczynił się do wybudowania pięciu siedleckich szkół powszechnych, zorganizował Ośrodek dożywiania dzieci robotniczych, we wrześniu 1939 r. nie opuścił miasta i pozostał na stanowisku. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Siedlec został aresztowany i wywieziony do Ostaszkowa, a następnie Kozielska. Dzięki zaangażowaniu wielu osób wrócił do Siedlec. 1 marca 1941 r. powołany został ponownie na swoje dawne stanowisko, a od 11 lipca 1942 r. do 31 marca 1943 r. pełnił obowiązki burmistrza m. Siedlec. Wówczas wznowił działalność Ośrodka dożywiania dzieci, dokończył budowę Oddziału Chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Siedlcach. Do historii przeszła jego odważna decyzja uratowania dzieci wysiedlonych przez Niemców z Zamojszczyzny 2 lutego 1943r. i pogrzeb 23 ofiar, które transportu nie przeżyły. Za ten czyn został osadzony w siedleckim więzieniu, później na Pawiaku, w Oświęcimiu i obozach pracy w Niemczech. Stanisław Zdanowski przeżył wojnę. Przez kilkanaście lat mieszkał we Wrocławiu. Zmarł nagle we Wrocławiu 26 listopada 1966 r., przeżywszy 67 lat. Pochowany został w grobie rodzinnym w Siedlcach przy ul. Cmentarnej. Podczas inscenizacji poetycko-muzycznej publiczność wysłuchała lirycznych piosenek w wykonaniu Agnieszki Skup z akompaniamentem Macieja Skupa (skrzypce)- naszego absolwenta. Wiersze recytował również absolwent Jedynki- Damian Laprus. Uczniowie i wychowawczynie- pani Jolanta Batok i pani Ewa Wysocka dziękują Siedleckiej Grupie Literackiej „Witraż” za zaproszenie na widowisko wspomnień i pamięci o człowieku, któremu Siedlce tak wiele zawdzięczają.