Projekt Eko Misja w naszej szkole

Od października do końca lutego w ramach współpracy z Bankiem Żywności realizowany jest w naszej szkole projekt Projekt „Eko Misja Nie Marnuję”. Finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem tych działań jest: Ministerstwo Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Badań Edukacyjnych. W przedsięwzięciu tym biorą udział cztery klasy: 5a, 5b, 5c i 6b pod opieką wychowawców.
Projekt “Eko Misja Nie Marnuję” ma za zadanie zwiększać świadomość, głównie dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych (rodziców, nauczycieli) na temat ekologicznych skutków marnowania żywności. Dążymy do tego, by budować proaktywne postawy i zachowania ekologiczne wśród osób dorosłych, dzieci oraz młodzieży, poprzez działania edukacyjne pokazujące pozytywne aspekty ograniczenia marnowania żywności dla indywidualnych konsumentów (oszczędność pieniędzy, oszczędność energii, wody, surowców, troska o planetę, odpowiedzialność społeczna) oraz kreowanie mody na niemarnowanie żywności, jako kompleksowego zachowania proekologicznego.
W ramach działań projektowych zaangażowane klasy wzięły udział w warsztatach przeprowadzonych przez edukatorki z Banku Żywności. Następnym etapem będzie opracowanie przez grupy projektowe wybranego przez siebie tematu. Uczniowie pracują nad następującymi tematami:
1. Jak przekonać rówieśników, aby dbali o planetę.
2. Nasza planeta za 100 lat, jeśli nic nie zmienimy.
3. Jak będzie wyglądała nasza planeta, jeśli już teraz zaczniemy o nią dbać.
4. Jakie działania może podjąć każdy z nas dla ratowania planety.
Podsumowaniem tych działań będzie wystawa prac na początku marca i przedstawienie prezentacji multimedialnych oraz filmików w czasie Szkolnego Dnia Profilaktyki.
Udział w projekcie weźmie 200 szkół podstawowych oraz 42 000 uczniów z całej Polski.

Szkolni koordynatorzy projektu:
Agnieszka Karpińska i Małgorzata Jaroszczyk