Akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

29 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu narodowego. Kolejnym momentem było przemówienie pani Dyrektor Magdaleny Olszewskiej-Silnej, która opowiedziała o majowych ważnych świętach państwowych – Święcie Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Święcie Konstytucji 3 maja. Pani Dyrektor podkreśliła, że polskie majowe święta są piękne i radosne, budzą narodową dumę z dokonań naszych przodków. To również dzień refleksji, myśli i modlitwy związanej z obecną sytuacją państwa polskiego. Święto Konstytucji 3 maja jest wyjątkową uroczystością, która upamiętnia ważne w historii Polski wydarzenie. Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja stanowiła pierwszy tego typu dokument w Europie i drugi na świecie. Ustawa zasadnicza została podjęta przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki wysiłkom wielu pokoleń mamy szczęście żyć w kraju wolnym i demokratycznym. Tak jak nasi dziadkowie i rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za to, jak wygląda Polska dzisiaj i jaka będzie w przyszłości. To szczególny czas narodowej radości i jedności. Dla nas wszystkich jest to moment, w którym uczestniczymy w wyjątkowej lekcji patriotyzmu.

Podczas akademii pani Dyrektor wręczyła listy gratulacyjne dla rodziców oraz Stypendia Prezydenta Miasta Siedlce za I semestr roku szkolnego 2021/2022 . Stypendia I stopnia otrzymało 13 uczniów, II stopnia – 11 uczniów. Wszystkim wyróżnionym serdecznie pogratulowano.

Kolejnym punktem uroczystości było odśpiewanie przez uczniów klasy 4b pod kierunkiem p. Małgorzaty Rudnickiej pieśni pt. „Witaj Majowa Jutrzenko”.

Następnie odbyła się inscenizacja pt. „W karczmie u Starego Kacpra” w wykonaniu uczniów klasy 4b. Dzieci zaprezentowały wyjątkową lekcję historii i patriotyzmu, podczas której widzowie poznali trudną sytuację polityczną państwa polskiego w XVIII wieku. Na scenie pojawił się sam król Stanisław August Poniatowski, zwolennik reform. Przedstawienie zakończyło się podsumowaniem dokonań Polaków i przestrogą na przyszłość.

Inscenizację przygotowała p. Dorota Kondraciuk przy współpracy z p. Justyną Karwowską, p. Katarzyną Buzuk oraz p. Małgorzatą Bielugą.

Fot. A. Tomaszewska

Aby obejrzeć zdjęcia w pełnym rozmiarze należy w nie kliknąć.

Skip to content