Szachowe Mistrzostwa Oświaty – finał międzyszkolny

Dnia 3 listopada na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach, odbył się finał turnieju szachowego „Szachowe Mistrzostwa Oświaty” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce Pana Andrzeja Sitnika, Wójta Gminy Siedlce Pana Henryka Brodowskiego oraz Starosty Powiatu Siedleckiego Pana Karola Tchórzewskiego, Katolickiego Radia Podlasie oraz portalu podlasie24.pl

W rozgrywkach wzięło udział 109 zawodników z 21 szkół podstawowych, którzy dostali się do finału zajmując czołowe miejsca w wewnątrzszkolnych turniejach organizowanych przez każdą placówkę oświatową. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zawodnicy z miejsc 1-10 otrzymali statuetki a najlepsza trójka została nagrodzona medalami oraz nagrodami rzeczowymi.

Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, uczestniczyli w nim uczniowie którzy aktualnie należą do siedleckiego klubu szachowego „Skoczek” ale również tacy, którzy z grą turniejową spotkali się po raz pierwszy.

Uczniowie reprezentujący naszą szkołę zagrali bardzo solidnie, pomimo stresu związanego z udziałem w takim dużym turnieju, zaprezentowali się bardzo solidnie i niewiele zabrakło, aby w turnieju drużynowym uplasować się na miejscu medalowym. Do zajęcia 3 miejsca zabrakło 3.5pkt, i ostatecznie spośród 21 szkół podstawowych udało nam się ukończyć rywalizację na bardzo dobrym 7 miejscu.

Ostatecznie w klasyfikacji indywidualnej, 5 punktów na 7 możliwych do zdobycia wywalczył Wiktor Wyszomierski oraz Damian Stefaniuk i dzięki temu zajęli oni odpowiednio 9 i 10 miejsce. Aleksander Domański z klasy 5a zajął miejsce 33 ze zdobytymi 3 punktami.

Wśród dziewcząt Michalina Babicz zajęła bardzo dobre 14 miejsce, Antonina Babicz ukończyła rozgrywki na miejscu 20 a Olga Chromińska dzięki zwycięstwu w ostatniej partii zajęła miejsce 28.

Szczególne podziękowania i gratulacje należą się naszym wspaniałym dziewczynom, był to dla nich pierwszy tak duży turniej szachowy w jakim brały udział i pomimo nerwów zaprezentowały się wyśmienicie.

Trzeba pamiętać że szachy mogą nauczyć długoterminowego, perspektywicznego myślenia i osadzania planów w szerokim kontekście. Z drugiej strony porażki w zawodach mogą nauczyć pokory i ostrożności.  W tym kontekście nauka gry w szachy, występ na zawodach szachowych, pokonywanie swoich słabości  jest bardzo dobrą inwestycją w siebie  oraz w rozwój intelektualny. Szachy to hobby, sport oraz inwestycja w umysł. Brak inwestycji w umysł to najczęściej – inwestycja w głupotę.

tekst i zdjęcia: I. Dyć

Skip to content