„Przyszłość?” – spektakl profilaktyczny

23 października uczniowie klas pierwszych obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Przyszłość?”. Twórcą przedstawienia jest ALPMIM Interwencja Artystyczna z Krakowa, a jest ono adresowane m.in. do uczniów gimnazjum.
Intryguje już sam tytuł spektaklu. Słowo „przyszłość” zapisane ze znakiem zapytania każe zadać sobie pytania: „Czy mogłoby tej przyszłości nie być?”, „Jeśli będzie, to jaka?”, „Kto zdecyduje o jej kształcie?”. Spektakl stanowi zapytanie o przyszłość w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. W trakcie przedstawienia padają pytania: „Kto odpowiada za naszą przyszłość?”, „Czy sami ją kształtujemy, czy kształtują ją inni?” Publiczność skłaniana jest do refleksji, ale też do odpowiedzi na zadawane pytania.
Pytania filozoficzne wymagają niebanalnej formy, aby młody widz szybko się nie znużył i pomyślał o własnej przyszłości. Czy to się autorom spektaklu udało? Nawet bardzo. Aktor- Piotr Ślęzak – to jednocześnie bohater spektaklu. Wywodzi się z rodziny z problemami, opowiadał o tym, jak próbował na różne sposoby uciec od rzeczywistości, szukał własnej tożsamości i drogi życiowej, realizował swoje pasje, marzenia, takie jak wspinaczka, podróże po świecie, aktorstwo, sztuka uliczna, udział w wyprawie arktycznej. Ciekawej opowieści  towarzyszyły muzyka, pokaz slajdów oraz prezentacja filmów. Spektakl zawierał elementy teatru cieni. W trakcie monologu bohater na oczach publiczności wykonał artystyczny makijaż na swojej twarzy i ucharakteryzował się na „żywą statuę podróżnika”.
Bohater poprzez barwną opowieść o własnym życiu przestrzegał przed eksperymentami z alkoholem, narkotykami, które zniekształcają postrzeganie rzeczywistości i zniewalają, odbierając marzenia. Pokazał, że człowiek sam kształtuje swoją przyszłość.
Spektakl warto było obejrzeć. Spodobał się zarówno nauczycielom jak i młodzieży.

JC