Obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Niechaj Polska zna,
Jakich synów ma.
Wincenty Pol

22 stycznia 2013 r. w Siedlcach uroczyście obchodzono 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wieczorem pod pomnikiem Powstańców 1863 roku, w miejscu, gdzie stracono pięćdziesięciu powstańców z Siedlec i okolic, złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.
Przybyły poczty sztandarowe siedleckich gimnazjów i szkół ponadpodstawowych, władze miasta na czele z prezydentem Wojciechem Kudelskim i przewodniczącym Rady Miasta Piotrem Karasiem.  Naszą szkołę reprezentowała pani wicedyrektor  Izabela Wiśniewska-Mróz, poczet sztandarowy, uczniowie kl. III b pod opieką pani Edyty Ilczuk, Małgorzaty Rudnickiej i Ewy Gałęzowskiej.

dzięki uprzejmości www.siedlce.pl

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową w Siedlcach pod batutą por. Dariusza Kaczmarskiego. Modlitwę, w intencji poległych za Ojczyznę Powstańców 1863 r., odmówił ks. Franciszek Bok OMI, proboszcz parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Pod wzniesionym w 1925 r. pomnikiem wartę honorową zaciągnęli żołnierze Garnizonu Siedlce. Następnie w Zespole Szkół nr 2 przedstawiono montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły podstawowej nr 5. Jako podsumowanie obchodów dr Witold Bobryk z siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego wygłosił wykład „Powstanie Styczniowe w latach 1863-64”.