„Od Korczaka do Tuwima”

Nasze gimnazjum było współorganizatorem konferencji, która odbyła się 28 lutego o godz. 12.00 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Konarskiego 11 w Siedlcach.
Z okazji zakończonego Roku Janusza Korczka (2012) i trwającego Roku Juliana Tuwima (2013) Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach oraz nasze gimnazjum zorganizowało konferencję dla dyrektorów szkół i nauczycieli.


zdj. Kamil Kołak (MSCDN w Siedlcach)

Odbyła się ona 28 lutego w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Konarskiego 11 w Siedlcach. Licznie przybyli goście obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. „Nie ma dzieci – są ludzie” poświęcony Januszowi Korczakowi w wykonaniu młodzieży naszego gimnazjum. Spektakl poświęcony „Staremu Doktorowi” przygotowali uczniowie pod opieką pani Jolanty Hardej i pani Małgorzaty Olczak. Znakomite przedstawienie połączone z prezentacją multimedialną, śpiewem, muzyką i recytacją w niejednym z widzów wywołały niezapomniane przeżycia.
Następnie dr Edward Kopówka – kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince – przybliżył uczestnikom konferencji życie i twórczość Janusza Korczaka w wystąpieniu pt. „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział…”
Po krótkiej przerwie ponownie wystąpili uczniowie naszej szkoły, prezentując w minispektaklu postać Juliana Tuwima. Montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Jolanty Batok „Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie…” stanowił znakomite wprowadzenie do wykładu „Kilka słów o Tuwimie – słowiarzu”, który wygłosiła dr Małgorzata Burta – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prezes Oddziału Siedleckiego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Znakomitym gościem konferencji był Tomasz Jastrun – poeta, pisarz, felietonista. W niekonwencjonalny sposób przedstawił postać Juliana Tuwima, który był przyjacielem jego ojca – Mieczysława Jastruna. Uczestnicy konferencji mogli posłuchać, jaki ten niezwykły poeta, autor słynnej „Lokomotywy” był prywatnie.
Na zakończenie prowadząca konferencję, pani Bożena Czarnecka-Akus ogłosiła konkurs organizowany przez MSCDN w Siedlcach „Życie i twórczość Juliana Tuwima w poezji lub w prozie” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Konferencję zaszczycili znakomici goście, wśród których znalazł się Mazowiecki Wicekurator Oświaty – Mariusz Dobijański, który podziękował organizatorom za przygotowanie konferencji, a szczególnie ciepło pani dyrektor Magdalenie Olszewskiej-Silnej za świetne występy naszych uczniów.

Dziękujemy Mazowieckiemu Samorządowemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach za wykonanie i udostępnienie zdjęć.

Skip to content