„Teatrzyk Kamishibai - japońska bajka”

Dnia 23 listopada uczniowie naszej świetlicy wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach. Dzieci miały okazję poznać teatr Kamishibai. Jest to wywodząca się z Japonii technika opowiadania i głośnego czytania, gdzie z drewnianej skrzyneczki dzieci oglądają ilustracje i słuchają tekstu bajki. Świetliczaki po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. Mogły posłuchać bajki „Szukając Marudka” czytanej tą japońską metodą. Dzieci z uwagą wsłuchiwały się w historię zagubionego pieska.
Chłopiec imieniem Leoś, zdenerwowany psotami swojego psa Marudka w ogrodzie, krzyknął na niego. W wyniku tego pies się gdzieś zapodział i nie wracał, nawet gdy chłopiec pożałował swojej gwałtownej reakcji i dawno już przebaczył wyrządzoną szkodę... Książka przeznaczona do wystawiania w papierowym teatrzyku Kamishibai stanowi doskonały pretekst do rozmów i dyskusji na wiele ważkich tematów: doniosłej roli zwierząt domowych, opieki nad pupilami, roli przyjaźni, zdolności przebaczania i innych. Okazuje się, że mówienie o zwierzętach może stać się dla dziecka alegoryczną informacją, dzięki której zachowania wobec zwierząt przenosi i rozumie w kontekście świata ludzkiego. Dzięki takiej formie lektury dzieci uczą się nie tylko odczytywania sensów z obrazów, ale także tworzenia własnej historii.
Kamishibai otwiera przed prowadzącym seans wielu możliwości. Dzieci mogą tworzyć własne zakończenie, analizować zachowanie Leosia wobec porzuconego psa czy braku posłuszeństwa wobec rodziców, ale nade wszystko docenić wagę przyjaźni. Można iść dalej w dyskusji i rozpatrzyć hipotetyczne konsekwencje zachowania dziecka w podobnych sytuacjach w bliskich mu realiach. Nieocenioną możliwością, jaką daje Kamishibai, jest tworzenie przez opowiadającego – bez względu na jego wiek - własnych, autorskich historii i tak właśnie uczniowie ze świetlicy narysowali swojego wymarzonego pupila i mogli zaprezentować w formie teatrzyku Kamishibai.
01
1
02
2
03
3
04
4
05
5
06
6
07
7
08
8
09
9
10
10
11
11
SP1, Siedlce 2018Created using LightBox Video Web Gallery Creator