Archiwum wydarzeń

Podsumowanie konkursów czytelniczych 2020/2021

Czytanie dobrych książek jest
niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi
minionych czasów.

Kartezjusz

21 czerwca 2021 biblioteka szkolna podsumowała konkurs na Czytelnika Roku Szkolnego 2020/2021.
Celem konkursu było promowanie i wspieranie aktywności czytelniczej, rozwijanie wyobraźni uczniów i ciekawości świata.
Czytelnikiem Roku Szkolnego 2020/2021 został Miłosz Goławski – uczeń klasy 6a.
Wspaniała dziesiątka:
1. Miłosz Goławski 6a
2. Maciej Pulikowski 3b
3. Karolina Goławska 8b
4. Wiktoria Kurowska 2b
5. Maria Smyk 4a
6. Natalia Księżopolska 2a
7. Szymon Niedziółka 6b
8. Nell Kowalczyk 2b
9. Jakub Schuetz 2a
10. Julia Smyk 8a
W roku szkolnym 2020/ 2021 prowadzono w naszej szkole na poziomach klas I-III i IV- VIII ustawiczny konkurs Najlepiej czytająca klasa. Podstawowym kryterium konkursowych zmagań była liczba wypożyczonych i przeczytanych książek.
Czytelniczą rywalizację wygrały klasy: 2b i 6a.
Uczniowie i nauczyciele bibliotekarze kierują słowa podziękowania do Pani Alicji Kruszewskiej za sponsoring konkursu i Pana Rafała Serementy za wydruk planszy – nagrody.
Nauczyciele bibliotekarze gratulują zwycięzcom, całej społeczności Jedynki życzą zdrowych i bezpiecznych wakacji.

PATRONI ROKU 2021

Wśród tegorocznych patronów ustanowionych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej aż czterech to ludzie ze świata literatury: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Różewicz. Izba uczciła również pamięć kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2021 r. przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego. (Patroni razem)
Miłośnikom poezji nauczyciele bibliotekarze polecają niezwykłe wiersze Norwida, Baczyńskiego i Różewicza. Na zwolenników literatury science fiction w bibliotece szkolnej czekają powieści Stanisława Lema.
O Stanisławie Lemie często się mówi, że to wizjoner. W powieści „Powrót z gwiazd”, bohater, powróciwszy na Ziemię z dalekiej podróży, odwiedza księgarnię. I co widzi… „Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. (…) Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było za pomocą optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami„.
Wszystkich, którzy chcą wypożyczyć ciekawą lekturę na wakacje, zapraszamy do biblioteki szkolnej. Długie ciepłe wieczory warto spędzić z dobrą książką.

Akcja Żonkile 2021 – podziękowanie

Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim za udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2021 r. Łączy Nas Pamięć!

Tydzień bibliotek

Tydzień Bibliotek powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jest to ogólnopolska akcja, mająca na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna 18. edycja Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem przewodnim: „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Czekamy na Was młody czytelniku. Do zobaczenia:)
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji „Warto czytać

Rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.Dlaczego żonkile?Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Uczcij z nami online 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się do organizowanej przez nas akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, oglądaj wydarzenia, które przygotowało Muzeum POLIN.

Niektórzy lubią poezję

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Poezja to kształtowanie wyobraźni i rozbudzanie empatii, wzbogacanie języka o słowa, które pomagają wyrażać siebie.
Biblioteka szkolna przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Poezji, organizując
I Szkolny Konkurs Recytatorski „Dzień dobry, wiosno”. Ze względu na pandemię organizatorzy podzielili zmagania na dwa etapy. Do I etapu zgłosiło się czternastu uczniów z edukacji wczesnoszkolnej, którzy udowodnili, że lubią poezję dziecięcą.
19 marca 2021r. komisja w składzie:
przewodniczący: dyrektor szkoły, pani Magdalena Olszewska-Silna,
członkowie:
pani Jolanta Batok,
pani Elwira Markowska,
Karolina Goławska (uczennica kl. 8b)
nagrodziła następujące osoby w trzech kategoriach wiekowych:
klasa I:
• I miejsce – Natalia Wdowiak (klasa 1b)
klasa II:
• I miejsce – Wiktoria Kurowska (klasa 2b)
• II miejsce – Laura Pawlak (klasa 2b)
• III miejsce – Kacper Drabarczyk (klasa 2b)
klasa III:
• I miejsce – Jasia Kanziuba (klasa 3b)
wyróżnienia:
• Wiktoria Chromińska – kl. 2b, Piotr Kamecki- kl. 2b, Nell Kowalczyk – kl. 2b, Paulina Kryczka – kl. 2b, Maksymilian Ochnik – kl. 2b,
• Amelia Czarnocka – kl. 3a, Szymon Podniesiński – kl. 3a Nikoletta Szałkiewicz – kl. 3a, Klaudia Truszkowska – kl. 3b.
Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Konkurs poezji dziecięcej cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas 1-3. Czekamy na szybki powrót do szkoły i na drugi etap I Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Dzień dobry, wiosno”.

Czytanie to świetna zabawa, czyli „Zaczytani w nowościach”

„Książki kochają każdego,
kto je otwiera,
dając mu poczucie bezpieczeństwa
i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…”

Cornelia Funke

Drodzy Czytelnicy, na półki biblioteki szkolnej trafiły kolejne nowości, odbyła się również akcja czytelnicza ph. Zaczytani w nowościach. Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w propagowanie czytelnictwa w naszej szkole, nauczyciele bibliotekarze dziękują, a całą społeczność Jedynki zapraszają do obejrzenia poniższej prezentacji i korzystania z bogatego księgozbioru naszej biblioteki. Zapewniamy, że każdy czytelnik znajdzie dla siebie ciekawą książkę. Zapraszamy do lektury!

Książki na święta dla dzieci i młodzieży

Książki kochają każdego, kto je otwiera,
dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń,
niczego w zamian nie żądając…

Cornelia Funke

Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji, radości i wspomnień. Spotkania z najbliższymi przy bożonarodzeniowym stole rozjaśniają naszą codzienność, a serca napełniają wiarą i miłością.
Nauczyciele bibliotekarze zapraszają czytelników w podróż po zaczarowanym świecie wierszy, opowiadań, baśni i powieści. Dzięki prezentacji wyruszymy w sferę niezwykłych marzeń.

Życzliwość jest jak bumerang – wraca do Ciebie

Drodzy Czytelnicy, dziś obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea obchodów tego dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych i była odpowiedzią na konflikt zbrojny między Egiptem a Izraelem, który wybuchł 47 lat temu. Inicjatywa miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy.
Na temat przyjaźni i życzliwości napisano wiele książek dla dzieci i młodzieży. Niektóre z nich można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.
Pamiętajmy, że każda życzliwie wyciągnięta ręka, uśmiech, drobny gest rozjaśnia nie tylko listopadową codzienność. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

Nauczyciele bibliotekarze

Wyniki konkursów bibliotecznych

Miło nam poinformować, że w konkursie fotograficznym Na przerwie… z książką Ci do twarzy miejsca I, II i III otrzymali:
I – Nadia Brzost kl. 6a
II – Oliwier Babicz kl. 2a
III – Karolina Goławska kl. 8b
Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim uczniom i nauczycielom za przesłane zdjęcia. Na konkurs wpłynęło wiele prac, a ich autorzy wykazali się pomysłowością. Dyplomy zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

W listopadzie, po raz pierwszy, odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas I-III. Mistrzem Pięknego Czytania została Natalia Księżopolska, uczennica klasy 2a. Wyróżnienia otrzymali:
Paulina Kryczka – 2b
Oliwier Babicz – 2a
Miłosz Kamiński – 2b

Nauczyciele bibliotekarze dziękują i gratulują uczestnikom konkursu. Dyplomy zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

 
 
Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie

Czytanie dobrych książek
jest niczym rozmowa
najwspanialszymi ludźmi.

Kartezjusz

20.10.2020 nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach do udziału w I Międzynarodowej Edycji Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Czytanie odbywało się na wszystkich przerwach w wybranych miejscach: na korytarzu szkolnym, w bibliotece, w salach lekcyjnych, w świetlicy i w sali gimnastycznej. Dzieciom klas I-III teksty literackie prezentowali starsi uczniowie koła czytelniczego: Nadia Brzost – 6a, Pola Rzeźnik – 6a, Miłosz Goławski – 6a, Olivier Jastrzębski – 6a, Julia Cielemęcka – 6b, Amelia Pierog – 6b, Aleksandra Janowska – 8a, Zuzanna Pióro – 8a, Dominika Lis – 8a, Sara Suchożebrska – 8a, Michał Żółkowski – 8a, Julia Gozdek – 8b, Karolina Goławska – 8b w strojach bohaterów ulubionych baśni i opowiadań. Na korytarzach szkolnych mogliśmy spotkać Romea i Julię, wróżki i jednorożce. Ogromną popularnością cieszył się Harry Potter czytający książki w charakterystycznym stroju.
Nauczyciele bibliotekarze dziękują za udział w akcji czytelniczej Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom, tacie Zuzi Serementy – 8a za przygotowanie okolicznościowych plakatów i medali.
Kolejna Przerwa na czytanie- bicie rekordu w czytaniu na przerwie za rok.

Mała książka – wielki człowiek

Mała książka – wielki człowiek to kampania, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych. Tegoroczny etap został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w klasie I szkoły podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.
W naszej szkole pierwszoklasiści otrzymali już książki podczas pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki. W skład Wyprawki Czytelniczej, którą cieszyć się mogą dzieci, ich rodzice i nauczyciele, wchodzą:
• Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
• „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów polskich autorów dziecięcych m.in. Małgorzaty Musierowicz, Rafała Kosika, Aleksandra Fredry i Doroty Terakowskiej.
Lektura otrzymana przez naszych pierwszoklasistów może stać się nie tylko przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania trwałych więzi rodzinnych. Ta wspaniała czytelnicza inicjatywa realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123. latach trwania zniewolenia. 23 kwietnia 1937 r. ogłoszono specjalną ustawą, że 11 listopada będzie świętem niepodległości Polski. Jak głosiła treść ustawy, ten dzień „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku zaprasza do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada, w samo południe, przyłączmy się do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Nauczyciele bibliotekarze zapraszają na stronę Instytutu Pamięci Narodowej w celu obejrzenia biuletynu o polskich symbolach narodowych. Kliknij na obrazek:)

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Czytanie książek to najwspanialsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła

Wisława Szymborska

29 września 2019 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie uczy myślenia, poprawia koncentrację, a przede wszystkim poszerza wiedzę. Data akcji jest nieprzypadkowa, ponieważ 29 września urodziła się Janina Porazińska, autorka książek dla dzieci i młodzieży. O godz. 9.29 /odwrotnej do daty wydarzenia/ i 13.20 uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji. Dzieci klasy 2a i 2b projektowały okładki do przeczytanych tekstów Janiny Porazińskiej.
Nauczyciele bibliotekarze dziękują społeczności szkolnej za promowanie czytania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Była to wspaniała okazja do wprowadzenia dzieci i młodzieży w świat powieści, opowiadań i baśni.

Biblioteka szkolna spełnia marzenia

Drogi Czytelniku, jeszcze w tym semestrze będziesz mógł przeczytać książkę, która cię zaciekawi, rozwinie twoją pasję i zainspiruje do działania. Wystarczy, że czytelniczą propozycję złożysz w naszej szkolnej bibliotece w formie tradycyjnej- papierowej lub elektronicznej (pg1bibl@o2.pl)
Uczniom, nauczycielom i rodzicom już dziś dziękujemy za zaangażowanie.

Nauczyciele bibliotekarze

Sleeveface, czyli ubierz się w książkę

Patrz oczyma,
fotografuj sercem.

David du Chemin

Na przełomie października i listopada 2019 r. szkolna biblioteka przeprowadziła konkurs czytelniczo-fotograficzny: Sleeveface, czyli ubierz się w książkę. Sleeveface – to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. Powstaje wówczas kreatywne połączenie czytelnika z jego książkowym wcieleniem.
Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac. Liczył się pomysł.
Komisja w składzie: pan Bogusław Skarus – siedlczanin, podróżnik, artysta fotografik i nauczyciele bibliotekarze 14 listopada 2019 r. przyznała nagrody.
• W kategorii klas I- III :
• I miejsce ex aequo Marii Smyk, ucz. kl. 3a i Jakubowi Budce, ucz. kl. 1b
• II miejsce ex aequo Aleksandrowi Domańskiemu, ucz. kl. 3a i Kacprowi Drabarczykowi, ucz. kl.1b
• Wyniki konkursu w kategorii klas IV- VI:
• I miejsce Wiktoria Falkowska, ucz. kl.5a
• II miejsce Pola Rzeźnik, ucz. kl.5a
• III miejsce Miłosz Goławski, ucz. kl.5a
• Wyniki konkursu w kategorii klas VII- VIII:
• I miejsce ex aequo Wiktoria Kruczyńska, ucz. kl.8a i Dominika Lis, ucz. kl.7a
• II miejsce Sara Suchożebrska, ucz. kl.7a
• III miejsce ex aequo Zuzanna Pióro, ucz. kl.7a i Karolina Goławska, ucz. kl.7b
Pan Bogusław Skarus, na spotkaniu, pogratulował uczniom i omówił prezentowane prace. Udzielił wskazówek młodym fotografom. Podkreślił, że nie liczy się cena aparatu, którym robimy zdjęcia. Najważniejsza jest realizacja ciekawego pomysłu.

Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim uczniom za zaangażowanie. Zwycięzcom gratulują.
Książki zaprezentowane na zdjęciach pochodzą z naszej szkolnej biblioteki.

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych jest

Od osiemnastu lat październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka zorganizowała szereg akcji promujących
czytelnictwo m.in. Dzień Głośnego Czytania, Noc Bibliotek, spotkanie z dziennikarką Tygodnika Siedleckiego. W ostatnim tygodniu października odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych i siódmych do szkolnej biblioteki. Pani Jolanta Hardej przedstawiła księgozbiór biblioteczny, zaprezentowała nowości, poleciła książki do czytania. Dzieci poznały zasady korzystania z naszej biblioteki. Na pamiątkę spotkania uczniowie klas pierwszych otrzymali zakładki wykonane przez uczennice klasy 7a. Nauczyciele bibliotekarze: pani Jolanta Hardej, Dorota Kondraciuk i Jolanta Batok zapraszają wszystkich czytelników do biblioteki, przypominają o szkolnym konkursie czytelniczo- fotograficznym Sleeveface, czyli ubierz się w książkę!

Wieczór w bibliotece

Książka to mędrzec łagodny
i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Nauczyciele bibliotekarze, zainspirowani ogólnopolską akcją czytelniczą Noc Bibliotek, zorganizowali 7 października 2019 roku, dla uczniów klas I-VII, wieczór w bibliotece szkolnej. W spotkaniu uczestniczyła dziennikarka Tygodnika Siedleckiego – pani Justyna Janusz, która opowiedziała uczniom o pracy dziennikarza, przedstawiła drogę gazety regionalnej od tworzenia numeru czasopisma, poprzez wydruk w warszawskiej drukarni, by mogła w każdą środę dotrzeć do rąk czytelników. Dziennikarka opowiedziała również o swoich pasjach czytelniczych, chętnie odpowiadała na pytania, a trzeba przyznać, że nasi uczestnicy przygotowali ich wiele.
W drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w grze terenowej Poszukiwacze zagubionego skarbu. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup. Poziom zespołów był dość wyrównany, ponieważ w każdym znajdowali się uczniowie ze wszystkich poziomów klas. Dzieci miały za zadanie ułożyć w porządku alfabetycznym zestaw książek, na podstawie fragmentu tekstu i ilustracji podać imię i nazwisko autora oraz tytuł książki, w punkcie wyobraźni cyfrowej odkryć postać bohatera literackiego, a w introligatorni naprawić lekturę tak, by mogła zostać wypożyczona czytelnikowi. W studiu reklamy uczniowie w ciekawy sposób zachęcali publiczność do przeczytania, wybranych losowo, książek. Uczestnicy spotkania świetnie się bawili, rzetelnie podeszli do zadań, a w nagrodę wszyscy otrzymali słodkie nagrody, ponieważ wszyscy zostali zwycięzcami tej wyjątkowej akcji czytelniczej.
Nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy dziękują za przyjęcie zaproszenia dziennikarce, pani Justynie Janusz i dzieciom, które licznie przybyły na niezapomniany wieczór w naszej bibliotece.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Kto czyta książki, ten żyje podwójnie. Umberto Eco

29 września 2019 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie uczy myślenia, poprawia koncentrację, a przede wszystkim poszerza wiedzę. Data akcji jest nieprzypadkowa, ponieważ 29 września urodziła się Janina Porazińska, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 27 września 2019 r. w szkolnej bibliotece uczniowie klas piątych i siódmych, w strojach bohaterów literackich, przeczytali swoim młodszym kolegom z klas I-III fragmenty ulubionych książek, a wśród m.in. Przygody Pippi Langstrumpf, Afryka Kazika, Baśń o jednorożcu, Wróżki, Baśń o pięknej Czang, Misiostwo świata. W tym wyjątkowym dniu Miłosz Goławski – uczeń klasy Va otrzymał dyplom i nagrodę książkową za najwięcej przeczytanych książek w roku szkolnym 2018/2019. Miłoszowi gratulujemy czytelniczego sukcesu. Nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy dziękują uczniom klas V i VII: Nadii Brzost 5a, Poli Rzeźnik 5a, Miłoszowi Goławskiemu 5a, Julii Cielemęckiej 5b, Alicji Płatek 5b, Aleksandrze Jankowskiej 7a, Dominice Lis7a, Martynie Paszkowskiej 7a, Zuzannie Pióro7a Sarze Suchożebrskiej 7a i Karolinie Goławskiej 7b za udział w akcji czytelniczej.

7 czerwca 2019 roku nasza szkoła przyłączyła się, po raz kolejny, do ogólnopolskiej akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM? Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole.

28 listopada uczniowie z klas ósmych i trzecich gimnazjum zwiedzali z przewodnikiem Zamek Królewski w Warszawie. Jedną z ważniejszych ekspozycji, którą obejrzeli była wystawa Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej, zrealizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. W 30 salach udostępniono niemal 500 dzieł sztuki, pozyskanych z wielu instytucji i kolekcji prywatnych oraz kilkaset fotografii dokumentalnych, którym towarzyszą montaże filmowe, ścieżki dźwiękowe, komentarze historyczne czy dokumenty archiwalne. To także monumentalny fresk historyczny, ujmujący w chronologicznych ramach 1914–1989 dzieje zmagań o narodową suwerenność oraz jej obronę i umacnianie, pomyślany jako refleksja nad istotą narodowej tożsamości.
Rozrywkową cześć wycieczki stanowiły gry w pokojach zagadek.

22 listopada 2018 r. odbył się IV Międzyszkolny Konkurs „Mistrz Czytania” organizowany przez Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Uczennica naszej szkoły – Agnieszka Szczepańska z klasy 3a (gimnazjum) zdobyła I miejsce. Jury oceniało technikę czytania (płynność i lekkość mowy, poprawność artykulacji głosek, dykcja i tempo czytania), środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy, mimika, ewentualny gest tzw. „intuicja artystyczna, postawa, sposób trzymania teksu, kontakt wzrokowy z odbiorcą, zachowanie czytającego, radzenie sobie z tremą) oraz technikę czytania nieznanego tekstu.

30 października młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z Michałem Zawadką aktorem, konferansjerem, lektorem, autorem książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży, mówcą inspiracyjno-motywacyjny, członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, założycielem wydawnictwa Mind&Dream. Spotkanie miało charakter warsztatów pt. „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach gdy wszyscy dookoła mają wywalone”. Uczestnicy odkryli, czy poczucie własnej wartości i świadomości kłóci się z przynależnością do grupy, dowiedzieli się, czy pasja i zainteresowania to powód do wstydu, poznali sztukę wyznaczania i osiągania celów, dowiedzieli się, jak zyskać minimum 50 godzin miesięcznie na realizację swoich marzeń, przekonali się, jak dostrzec w sobie siłę i piękno i nie obawiać się hejterów.

9 października uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawej lekcji zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie – WOLNOŚĆ CZY ZNIEWOLENIE?
Młodzież zapoznała się z pojęciami takimi jak: socrealizm, awangarda, abstrakcja, informel czy malarstwo materii. Prowadząca opowiedziała także, w jaki sposób artyści angażowali się w polską, powojenną rzeczywistość.
Po lekcji muzealnej uczniowie zrelaksowali się rozwiązując zagadki w najlepszym warszawskim escape room’ie.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, 13 czerwca, młodzież z naszej szkoły wyjechała do Warszawy, gdzie uczestniczyła w grze miejskiej ŚLADAMI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO. Organizatorem zajęć było Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

6 czerwca o godzinie 9.45 wszyscy obecni w tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja udali się do pobliskiego parku Aleksandria gdzie ustawili się wokół stawu. Punktualnie o godzinie 10.00 saksofonista Marcel dał sygnał do rozpoczęcia wspólnego czytania. W akcji uczestniczyło 317 osób.

Warszawskie Targi Książki: Dziesiątki tysięcy czytelników na Stadionie Narodowym, a wśród nich i my – uczniowie SP1. Każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Literatura piękna, beletrystyka, komiksy, fantastyka, multimedia to wszystko na wyciągnięcie ręki. Kontakt z pisarzami – wspólne zdjęcia, rozmowy. Warsztaty „Rówieśnicy Niepodległej” wzbogaciły naszą wiedzę historyczną. Niektórzy wybrali się na targi kolejny już raz i na pewno nie ostatni. Organizatorkami tego ciekawego wyjazdu były panie Jolanta Hardej i Małgorzata Olczak, Ewa Wysocka.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę śladami marszałka Józefa Piłsudskiego. 27 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły zwiedzili Belweder, rezydencję Prezydenta RP związaną z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi i współczesnymi w Polsce. Klasycystyczny pałac, który powstał według projektu Jakuba Kubickiego w latach 1918–1922 był siedzibą Naczelnika Państwa. Tu, będąc głową państwa Odrodzonej Rzeczypospolitej, Józef Piłsudski podejmował najdonioślejsze decyzje, tu podpisywał najważniejsze dokumenty, to tu – w gabinecie na piętrze – powstał plan Bitwy Warszawskiej. Z Belwederu wyprowadził się 13 grudnia 1922 roku, przekazując obowiązki pierwszemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Gabrielowi Narutowiczowi. Powrócił do pałacu w czerwcu 1926 roku i mieszkał w nim – z przerwami – aż do śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 stycznia 1936 roku uznał Belweder – siedzibę, miejsce pracy i zgonu Józefa Piłsudskiego – za Przybytek Narodowy oraz utworzył w pałacu (wraz z otaczającym go dziedzińcem i parkiem) Muzeum imienia Marszałka.

Spotkanie z Mariolą Pryzwan

13 marca w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie z autorką książek biograficznych Mariolą Pryzwan. Klasy drugie gimnazjum miały okazję zapoznać się z krótkim ale bardzo ciekawym życiem Haliny Poświatowskiej.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią

20 lutego klasy drugie gimnazjum uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Tomaszem Sobanią. To urodzony w 1998 r. nastoletni pisarz, mieszkaniec Toszka. Na rynku zadebiutował książką fantasy Speculo wydaną, gdy miał siedemnaście lat. Z przesłaniem dotyczącym spełniania marzeń i wytrwałej pracy dotarł do wielu zakątków Polski, a także odwiedził media o ogólnopolskim zasięgu, takie jak Telewizja Wirtualnej Polski. Wydał kolejną powieść pt. Nowy świt, która jest zarazem pierwszą częścią postapokaliptycznej serii. Wszystkich zainteresowanych twórczością Tomasza Sobani zapraszamy do szkolnej biblioteki.

PAŹDZIERNIK – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 18 lat, na całym świecie, październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło Książka nas łączy. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała szereg akcji promujących czytelnictwo.

Polecamy nowości książkowe (w wyborze) o jakie wzbogaciła się Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej w Siedlcach.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów.

DRODZY RODZICE!
Mając na uwadze wszechstronny rozwój Waszych dzieci oraz wzrost negatywnych wpływów w jego otoczeniu (telewizja, gry komputerowe), pragniemy zjednoczyć nasze wysiłki i oddziaływania na nie, tak aby uchronić je przed niepożądanymi doświadczeniami, stratą cennego dla ich rozwoju czasu, przed bierną i bezmyślną konsumpcją treści medialnych.
Dzieci patrzą na nas i uczą się biorąc z nas przykład. Badania dowodzą, że aż 75% dzieci woli oglądać telewizję niż czytać książki. Tylko 25% sięga z własnej woli po książkę. Na oglądanie telewizji współczesny Polak poświęca blisko 200 minut dziennie, a na rozmowę z dziećmi jedynie 6 minut!
Spróbujmy, choć przez 1 dzień nie włączać telewizora i nie pozwólmy na to Naszym dzieciom. Od razu każdy z nas będzie miał więcej czasu dla siebie i dla rodziny. Spróbujmy wziąć do ręki ulubioną powieść i zagłębić się w jej lekturze. Pamiętajmy, że czas bez spaceru, rozmowy, bez rodzinnego obiadu, bez wspólnej zabawy, bez przeczytanej książki to dzień bezpowrotnie stracony.
W tej materii pomoże nam „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” powołany na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r.

pełny tekst
Nasza młodzież na Warszawskich Targach Książki

19 maja po raz trzeci, młodzież zainteresowana literaturą, miała okazję uczestniczyć w Warszawskich Targach Książki. Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach z zakresu rozwoju osobistego -Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone – prowadzonych przez Michała Zawadkę, profesjonalnego trenera wystąpień publicznych i komunikacji oraz wysłuchali wykładu Lux in Arcana – najciekawsze dokumenty z tajnego archiwum Watykanu. Zainteresowanie Targami jest ogromne o czym świadczy ilość przybyłych gości. Mieliśmy okazję spotkać prezydenta Andrzeja Dudę, który razem z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem otworzyli niemieckie stoisko.

16 maja w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone obchodom Światowego Dnia Książki. Młodzież miała okazję obejrzeć film promujący czytelnictwo, nakręcony przez uczniów naszej szkoły na konkurs Książki naszych marzeń oraz film nagrodzony Oscarem Fantastyczne Latające Książki Pana Morrisa Lessmore, prezentację przygotowaną przez ucznia klasy 1a Piotr Kadeja, a także inscenizację fragmentu powieści Ferdydurke Witolda Gombrowicza w wykonaniu uczniów:
Kadej Piotr 1a
Naumiuk Mateusz1b
Nazarczuk Dawid 1b
Skup Maciej 1b
Wójcik Marcel 1b
Starczewski Michał 1e
Zawadzki Patryk 1 e
Kowalczyk Szymon 2b
Łęczycki Igor 2b
Fedorowicz Igor 2b
Radzikowska Aleksandra 2e
Czarnocka Gabriela 2e
Sochaj Natalia 2f
Pawluk Julia 2f
Oprawę muzyczną zapewnili:
pan Grzegorz Rostkowski oraz uczniowie – Skup Maciej 1b, Wójcik Marcel 1b, Izdebska Martyna 2a
W trakcie imprezy zostały ogłoszone wyniki przeprowadzonych konkursów związanych z obchodami Światowego Dnia Książki.
W kategorii Plakat:
I miejsce – Aleksandra Szewczyk 3f
II miejsce – Weronika Kobylińska 1b
III miejsce – Iga Wójcik 1a
W kategorii Przemówienie:
I mejsce – Aleksandra Szewczyk 3f
W kategorii Prezentacja:
I miejsce – Piotr Kadej 1a

Światowy Dzień Książki

Z okazji Światowego Dnia Książki, 8 maja w czytelni odbył się szkolny konkurs ze znajomości lektur.
Laureatami zostali:

Poziom klas
Miejsce
Imię i nazwisko
Klasa
Klasy pierwsze
I
Piotr Radzikowski
1d
II
Natalia Kielmas
1d
III
Magdalena Romanowska
1a
Klasy drugie
I
Katarzyna Moczydłowska
2b
II
Julia Pawluk
2f
III
Aleksandra Murawska
2c
Klasy trzecie
I
Aleksandra Szewczyk
3f
II
Jakub Omelańczuk
3a
III
Agnieszka Manowiec
3a
Serdecznie gratulujemy.

23 marca 2017 roku w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką i dziennikarką – Mariolą Zaczyńską. Tematem wykładu był nielegalny handel zwierzętami oraz sposoby postępowania w sprawie bezdomnych i zaniedbanych zwierząt domowych. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 2 d, 2e, 2f.

Zachęcamy do korzystania z artykułów dostępnych w naszej bibliotece:
Bezpieczny internet – Zestawienie bibliograficzne w wyborze

16 listopada uczniowie naszej szkoły, jak co roku uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem, Bogusławem Skarusem, który ma w swoim dorobku odwiedziny w ponad trzydziestu pozaeuropejskich krajach. Był m.in. w Indiach, Mongolii, Peru, Ekwadorze, Uzbekistanie, Tadżykistanie czy Afganistanie. Tym razem pan Bogusław Skarus przedstawił zdjęcia i opowiedział o życiu, zwyczajach i religii mieszkańców Indii.

26 października 2016 r. w bibliotece odbył się szkolny konkurs „Mistrz pięknego czytania”.
Konkurs polegał na przeczytaniu dwóch fragmentów utworów:
1. indywidualnie wybranego przez siebie fragmentu prozy (czas prezentacji – do 2 minut),
2. wylosowanego fragmentu tekstu przygotowanego przez komisję (czas zapoznania się z tekstem i zastanowienia się nad interpretacją – do 4 minut).
Do drugiego etapu zakwalifikowali się:
• Maria Lichograj – 1c
• Oliwia Świętochowska – 2a
• Jakub Omelańczuk – 3a
Etap międzyszkolny odbył się 17 listopada w siedzibie Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli. Wyróżnienie zdobyła Oliwia Świętochowska. Serdecznie gratulujemy.

25 października odbyła się wycieczka do Biblioteki Narodowej i Sejmu. Zbiory Biblioteki Narodowej należą do najliczniejszych w kraju. Wśród ponad 8 700 000 jednostek, przechowywanych w końcu roku 2008 w magazynach bibliotecznych, było ponad 160 000 woluminów druków wydanych przed 1801 rokiem, ponad 20 000 jednostek rękopiśmiennych (w tym 7000 rękopisów muzycznych), ponad 120 000 druków muzycznych, a także 485 000 rycin. W Bibliotece znajdują się także fotografie i inne dokumenty ikonograficzne, ponad 120 000 atlasów i map, ponad 2 000 000 jednostek dokumentów życia społecznego oraz ponad 2 000 000 książek i blisko 800 000 woluminów czasopism XIX-XXI-wiecznych. W Sejmie uczniowie naszej szkoły zwiedzili galerię Sali Posiedzeń, hall główny ( znajdują się tam: tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi), Salę Kolumnową i Korytarz Marszałkowski.

29 września w Bibliotece Pedagogicznej miało miejsce spotkanie z autorem książek fantasy, w którym uczestniczyli uczniowie z klasy 2a, 2e oraz członkowie koła dziennikarskiego. 18-letni Tomasz Sobania w wieku 16 lat wydał swoją pierwszą powieść pt.”Speculo”, a następne książki oczekują na wydanie. Tomek opowiadał o problemach z którymi się borykał, o drodze jaką przebył aby napisać i wydać swoją pierwszą powieść. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze ponieważ nie było bariery wieku między autorem a zebraną młodzieżą.

Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Książki odbyły się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. W Targach udział wzięło ośmiuset piętnastu wystawców z dwudziestu pięciu krajów: Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, USA, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz tysiąc siedemnastu autorów.
Uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili Targi w dniu 20 maja. Uczestniczyli w warsztatach detektywistycznych ( prowadzenie: Dariusz Rekosz autor powieści kryminalnych) oraz w wykładzie „Język i pismo starożytnego Egiptu” (prowadzenie: profesor Karol Myśliwiec, Wszechnica PAN).
Zajęcia zakończone były konkursami, w których nasza młodzież wzięła aktywny udział zdobywając nagrody rzeczowe – krokomierze oraz książki z autografem autora.

„Wyprawy są jak ożywcza kąpiel dla umysłu, która sprawia, że znów jestem młody. I nie jest ważne czy jadę tysiące kilometrów, gdzieś w odległe kraje, czy kilkanaście kilometrów rowerem.” Tak mówi o sobie Bogusław Skarus – podróżnik, animator kultury, artysta fotografik. Jak co roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać opowieści pana Bogusława, tym razem o Tybecie. Spotkanie odbyło się 14 kwietnia w auli Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

8 października 2015 r. biblioteka szkolna przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną zorganizowała spotkanie z podróżnikiem Piotrem Horzelą. Uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich klas drugich.

16 czerwca 2015 roku w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie z badaczem i podróżnikiem Piotrem Horzela.
W spotkaniu brali udział uczniowie klas 2c, 3a, 2d, 1a, 2b. Podróżnik przedstawił w formie multimedialnej swoje najciekawsze odkrycia i podróże. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądają prace badawcze fauny, lodu i klim

atu na polskiej stacji polarnej na Antarktydzie.

14 maja 2015 r. na Stadionie Narodowym ruszyły 6. Warszawskie Targi Książki. Otworzyła je Anna Komorowska. Prezydent objął targi patronatem honorowym. Pierwsza dama podkreślała, że Warszawskie Targi Książki w ciągu sześciu lat istnienia stały się czwartą co do wielkości imprezą wydawniczą w Europie. W tym roku gościem honorowym imprezy jest Francja. Ambasador tego kraju w Polsce Pierre Buhler podkreślał, że książka zawsze odgrywała znaczącą rolę w relacjach francusko-polskich. W programie targów znalazły się setki spotkań autorskich, debaty, dyskusje, prezentacje laureatów konkursów i plebiscytów, liczne animacje literackie i zajęcia artystyczne. Uczniowie naszej szkoły z klasy 1a, 1f, 1d, 3b, 3d i 3e uczestniczyli w warsztatach: „Lekcja kaligrafii” i „Między filmem a teatrem”.

12 maja 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyła się prezentacja „Bajki animowane naszych rodziców i dziadków”, w której uczestniczyli uczniowie z klasy 1f i 2 d. Wykład poprowadzili Pan dr Rafał Dmowski kierownik Archiwum Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz absolwentka historii Pani mgr Katarzyna Karabin.
Podczas spotkania zaprezentowana została historia bajki animowanej połączona z projekcją fragmentów omawianych filmów.

29 kwietnia 2015 r. w naszej bibliotece, jak co roku, gościliśmy p. Bogusława Skarusa – animatora kultury, wieloletniego pracownika Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, pasjonata fotografii i dalekich podróży. Odwiedził i uwiecznił na zdjęciach m.in. Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Peru, Boliwię, Ekwador, Wenezuelę, Tybet, Mongolię. Tym razem w niezwykle interesujący sposób opowiedział nam o Indiach.

12 listopada 2014 r. w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Mariola Pryzwan – autorką biografii literackich, m.in.: Marii Dąbrowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Anny Jantar, Anny German, Zbigniewa Cybulskiego. Tym razem pani Mariola przybliżyła nam postać Anny German. Autorka trzech obszernych publikacji, szczegółowo opowiadających o życiu piosenkarki wprowadziła wszystkich w magiczny świat zjawiskowej piosenkarki. Oprócz ciekawie opowiedzianych historii z życia Anny German przygotowała zdjęcia z prywatnych zbiorów rodziny German, mogliśmy posłuchać fragmentów wypowiedzi piosenkarki, jak również posłuchać jej piosenek. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

5 listopada 2014 r. wspominaliśmy w naszej szkole poetkę -Agnieszkę Osiecką. Młodzież przygotowała piosenki dojej tekstów, które wykonała na korytarzu szkolnym.
Agnieszka Osiecka – ur. 9 października 1936 w Warszawie, zm. 7 marca 1997 tamże – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka.
Studiowała w latach 1952–1956 na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1957–1962 na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W latach 1954–1972 związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków; była członkiem rady artystycznej tego teatru i tam także debiutowała jako autorka tekstów piosenek; napisała ich dla tej sceny 166.
W latach 1954–1957 publikowała swoje teksty, eseje i reportaże w „Głosie Wybrzeża”, „Nowej Kulturze”, „Sztandarze Młodych” i „Po Prostu”. Później pisała również w „Literaturze”, „Kulturze” i „Polsce”. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Przez 7 lat prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady.
W latach 1994–1996 współpracowała z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi uznane przez krytykę za najdoskonalsze w jej artystycznym dorobku. Od 1997 jest patronką tego teatru. Co roku odbywają się w nim półfinałowe koncerty konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej pod nazwą Pamiętajmy o Osieckiej. Prócz tego jej imieniem nazwano studio Programu III Polskiego Radia, gdzie odbywają się prestiżowe koncerty polskich i zagranicznych gwiazd.
Zmarła 7 marca 1997 w wyniku choroby nowotworowej. Została pochowana na warszawskich Powązkach. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. W uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej została pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997).

30 października2014 r.  gościem biblioteki szkolnej był autor książek fantazy –  Krzysztof Dmowski. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w czytelni naszej biblioteki. Uczestniczyły w nim klasy: 2d, 2f  i przedstawiciele koła dziennikarskiego oraz zainteresowani twórczością pana Krzysztofa.

28 października 2014 r. w naszej bibliotece gościła Mariola Zaczyńska – pedagog, filolog, scenarzystka (studium scenariuszowe w łódzkiej filmówce), dziennikarka (znana z prasy, radia, telewizji) pisarka – autorka książek: „Gonić króliczka”, „Jak to robią twardzielki”, „Szkodliwy pakiet cnót” i „ Kobieta z Impetem”.
Pani Mariola jako wielka przyjaciółka i opiekunka zwierząt ( posiada kilkanaście nieadopcyjnych psów  i kotów oraz hodowlę pomeranianów ), została zaproszona do nas z okazji obchodów Światowego Dnia Zwierząt na podsumowanie konkursu fotograficznego „Nasi ulubieńcy” .
Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na potrzeby ich podopiecznych i kształtowanie odpowiedzialności za zwierzęta. Do konkursu przystąpiło 30 osób – 28 uczniów z klas: 1a, 1b, 1c, 1e, 2a, 2b, 2c, 2d , 2e, 2f, 3e i 2 pracowników gimnazjum: pani Monika Walęcka i pani Joanna Drewnowska. Łącznie na konkurs wpłynęło 112 prac. Nagrody otrzymały: Maria Sikorska – kl 2d, Dominika Kalicka – kl 2d, Kingo Cicha kl – 1c. Specjalne wyróżnienie, nagrodzone książką z autografem  pani Marioli  trafiło do  Natalii Kobylińskiej z kl 2a i do pani Moniki Walęckiej.

15 października 2013 r. w czytelni odbyło się spotkanie poświęcone Władysławowi Broniewskiemu, w którym uczestniczyli uczniowie z klas: 1f, 3e i 3f. Ekspertem biografii poety i tłumacza, jednego z najwybitniejszych i najciekawszych twórców XX wieku jest Mariola Pryzwan. Jaki był Władysław Broniewski? Trudno zamknąć to w kilku zdaniach. W książce W słowach jestem wszędzie… biografistyka ukazała w wersji poszerzonej wspomnienia siostry poety Janiny Broniewskiej, Krystyny Kolińskiej i Piotra Parandowskiego.  Ze wspomnień wyłania się Broniewski, jako zwyczajny człowiek – często smutny, czasem dowcipny i bardzo samotny. Mariola Pryzwan przytoczyła wiele ciekawych anegdot z życia poety opatrzonych nieznanymi dokumentami i fotografiami. O tych i innych zdarzeniach z życia poety można przeczytać w książce Marioli Pryzwan „W słowach jestem wszędzie… Wspomnienia o Władysławie Broniewskim”.

Wie wszystko o Annie Jantar, Annie German, Zbyszku Cybulskim, Marii Dąbrowskiej, Władysławie Broniewskim, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Jednak w jej domu króluje Halina Poświatowska i związane z nią pamiątki, o czym mogli przekonać się uczniowie naszej szkoły w dniu 5 marca 2013 r. na spotkaniu autorskim z Mariolą Pryzwan.
Halina Poświatowska przyszła na świat, jako Helena Myga, córka Feliksa i Stanisławy z Ziębów 9 maja 1935 w Częstochowie, zmarła zaś zaledwie 32 lata później – 11 października 1967 w Warszawie.
Halina Poświatowska powtarzała często słowa swojego lekarza, profesora Juliana Aleksandrowicza, że ,,człowiek jest tyle wart, ile po sobie zostawi”.
Poetka, autorka czterech tomików wierszy: Hymn bałwochwalczy, dzień dzisiejszy, Oda do rąk, jeszcze jedno wspomnienie oraz autobiograficzne prozy Opowieść dla przyjaciela.
Jej twórczość to przede wszystkim wiersze o miłości-zmysłowe, odważne pełne liryzmu. Jej życie – naznaczone nieuleczalną chorobą serca, która w znacznym stopniu wpłynęła na twórczość – wciąż fascynuję wiele osób, budzi zainteresowanie i emocje. Wciąż fascynuje subtelnością, literacką wrażliwością i pasją życia.

W związku ze sporym zainteresowaniem młodzieży i dorosłych 5 grudnia odbyła się powtórka przedstawienia związanego z obchodami Roku Janusza Korczaka. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością  pani Sylwia Osipiuk Zastępca Dyrektora  Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Siedlcach oraz pan Edward Kopówka – Dyrektor Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. O przedstawieniu możecie przeczytać poniżej. Możecie także obejrzeć obszerne fragmenty z tego występu.

W 2012 roku mija 70. rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince. W tym roku przypada również 100. rocznica założenia przez Janusza Korczaka Domu Sierot w Warszawie przy ulicy Krochmalnej,  unikatowej placówki wychowawczej dla dzieci, w której Janusz Korczak budował i rozwijał idee pedagogiczne daleko wykraczające poza standardy tamtych lat. Wychowawca – wybitny pedagog, lekarz… Klasyk polskiej literatury dziecięcej.
Oddając hołd temu wielkiemu człowiekowi Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.
29 listopada 2012 roku uczniowie naszej szkoły przygotowali apel z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka. Młodzież mogła się dowiedzieć, kim naprawdę był Janusz Korczak. Korczak, jakiego nie wszyscy znamy…

13 listopada 2012r. kolejny raz odbyło się spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan – autorką książek biograficznych, w którym wzięli udział uczniowie klas: 1b, 2b, 2c, 2e i 3e.
Tym razem młodzież wysłuchała wspomnień o nieżyjącym już Zbigniewie Cybulskim, uważanym za jednego z najwybitniejszych aktorów w powojennej kinematografii polskiej. Dzięki barwnym opowieściom Marioli Pryzwan  bohater spotkania przestał być tylko pustym wizerunkiem postrzeganym przez pryzmat granych ról, stał się człowiekiem z krwi i kości, z marzeniami, problemami i bardzo indywidualnym podejściem do życia.
Jaki był Zbyszek?
Był przede wszystkim człowiekiem i to powodowało, że tak wiele osób dobrze się czuło w jego towarzystwie.

16 października uczniowie z klas: 1e, 2b, 2e, 3 c, 3d, 3g i koła historycznego pana Sławomira Strusa zwiedzili Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Wyjazd został zorganizowany przez bibliotekę szkolną z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka.
Obóz zagłady Treblinka II powstał późną wiosną 1942 r. Istniał do listopada 1943. Pod względem liczby ofiar był drugim po Birkenau obozem zagłady Żydów. Funkcjonował krótko, ale w ciągu tego okresu zginęło od 800 do 920 tys. Żydów z Warszawy, Białegostoku, Grodna, Kielc, Radomia, Łukowa, Częstochowy, Siedlec, Kozienic i wielu mniejszych miejscowości.
Wśród nich Janusz Korczak – wybitny pedagog, pisarz, działacz społeczny i lekarz. Zginął wraz z wychowankami wywieziony w początkach sierpnia 1942 z getta w wagonie bydlęcym. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince.
Młodzież obejrzała również wystawę malarstwa Małgorzaty Chmielowskiej „Obrazy, które poruszają nasze serca”. Według autorki jej prace to „hołd dla tych, którym nie dano przejść przez życie, którym w sposób niewyobrażalny je odebrano”.

Dnia 4 października 2012 r. w czytelni odbyło się spotkanie autorskie z podróżnikiem i fotografikiem panem Bogusławem Skarusem. Była to już trzecia nietypowa lekcja geografii przeprowadzona przez pana Bogusława w naszej szkole. Tym razem zabrał nas w multimedialną podróż do Indii. Uczniowie z klas 2b, 2e, 2f i 2g mieli okazję obejrzeć fascynujące zdjęcia i wysłuchać niezwykle ciekawych wspomnień oraz opowieści o kulturze i tradycji mieszkańców tego egzotycznego państwa.

19 kwietnia 2012r. odbyło się spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan – bibliotekarką i pisarką książek biograficznych między innymi o Halinie Poświatowskiej, Annie German, Annie Jantar, Zbigniewie Cybulskim i Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej.

Uczniowie naszej szkoły wraz z młodzieżą z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 wysłuchali wspomnień o Władysławie Broniewskim. Zapraszamy wszystkich czytelników do zapoznania się z książką Marioli Pryzwan „W słowach jestem wszędzie”. O Broniewskim opowiadają znani twórcy: Stefania Grodzieńska, Monika Warneńska,  Piotr Parandowski, Wiktor Woroszylski. A także najbliżsi – dwie żony, Janina i Wanda, wnuczka Ewa oraz przybrana córka Maria.

Dnia 21 lutego 2012 r. z  okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się szkolny konkurs z zakresu poprawności językowej Z polszczyzną na co dzień.
Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności i wiadomości  z zakresu nauki o języku, rozbudzenie zamiłowania do pięknej polszczyzny oraz zachęcenie uczniów do poprawnego porozumiewania się na co dzień.


Do konkursu przystąpiło trzydziestu czterech uczniów z klas I –III.
Najlepsze wyniki uzyskali:
1.    Joanna Barcińska kl. 3a
2.    Katarzyna Starczewska kl. 2a
3.    Kamila Bardadin kl. 3f
4.    Agata Dobosz kl. 3a
5.    Anna Świątek kl. 2e
6.    Jakub Troć kl. 3e
7.    Katarzyna Borkowska kl. 3a
8.    Maciej Harasim kl. 3e
9.    Joanna Korszun kl. 3e
10.    Michał Kordecki 3f

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy

10 stycznia 2012 r. klasa 3e zwiedziła wystawę fotografii Bogusława Skarusa 102 kadry na 102 lecie w Galerii Sztuki w Sali Widowiskowej „Podlasie”. Autor wystawy przedstawił kadry zbierane przez wiele lat i stanowiące przekrój jego licznych podróży. Na zdjęciach uchwycone zostały egzotyczne miejsca: Indie, Patagonia, Etiopia, Ekwador oraz krajobrazy doliny Bugu.

 

25 listopada uczniowie klasy 2e uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w ZSP nr 1 w Siedlcach. Obejrzeli również wystawę „Ciekawe regiony Polski – Kurpie”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zorganizowała dwie wycieczki.
26 października wyjazd do warszawy na Powązki oraz do nowo otwartego planetarium na pokaz „Niebo nad Warszawą” i seans filmowy „Czarne dziury. Podróż w nieznane”.


28 października uczniowie mogli zwiedzić z przewodnikiem wnętrze i podziemia Kaplicy pw. św. Krzyża w Siedlcach (potocznie nazywanej Kaplicą Ogińskich)

 

Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka. Z tej okazji biblioteka szkolna wykonała gazetkę na korytarzu szkolnym.

Od września uczniowie z koła bibliotekarskiego: Magdalena Wójciuk, Sylwia Wrona, Emilia Pogonowska, Aleksandra Kasjaniuk, Izabela Radzimirska działają w wolontariacie Galerii Sztuki Współczesnej Widzimisie. Ich praca polega na pełnieniu dyżurów i pomocy przy organizacji warsztatów plastycznych oraz comiesięcznych wernisaży: „Poznajmy się w WIDZIMISIE”, „Sztuczki przedświąteczne”, „Aura Agata Wilkowska”.

Skip to content