Pedagog

p. Kinga Domańska

Godziny pracy pedagoga w roku szkolnym 2022/2023
Poniedziałek 08.30 – 11.30
Wtorek 08.30 – 16.00 16.00-17.00 Konsultacje dla rodziców, uczniów i nauczycieli
Środa 08.00 – 15.30
Czwartek 08.30 – 11.30
Piątek 08.30 – 11.30

Drogi rodzicu, pamiętaj:

JAK SPĘDZIĆ ŚWIĄTECZNY CZAS WSPÓLNIE?

Święta to dla dzieci czas szczególny, sprawmy więc, by takie właśnie dla nich były. Nie tylko w Boże Narodzenie czas, który poświęcamy dziecku, jest dla niego bezcenny. Święta dają nam możliwość, by zatrzymać się na moment i sprawić, by te wspólne chwile były zabawą, radością i przyjemnością nie tylko dla dziecka, ale i dla jego rodziców. Czerpmy więc z każdego wspólnego dnia , jak najwięcej.

· Świąteczne tradycje

Zapoznawanie najmłodszych z tradycją jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na ich postrzeganie świata i życia, a także uczy więzi i przynależności do konkretnej kultury, religii, społeczności. – Jednym ze zwyczajów jest pozostawienie wolnego miejsca oraz nakrycia dla niezapowiedzianego gościa przy wigilijnym stole. Warto pokazywać dzieciom tę tradycję, by nauczyć je przeżywania tęsknoty za bliskimi oraz oczekiwania na przyjście nowych członków rodziny. – Z kolei tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie nawzajem życzeń to piękna lekcja wybaczania. Przy wigilijnym stole zasiadamy wszyscy, odkładając na bok konflikty i problemy dnia codziennego. Jesteśmy ze sobą tu i teraz. To ważne dla dziecka – daje mu bowiem poczucie bezpieczeństwa, przynależności i akceptacji. – Wspólne kolędowanie nie jest zazwyczaj lubiane przez dorosłych. Nasze dzieciaki natomiast zwykle uwielbiają śpiewać. Warto posłuchać z dzieckiem różnych kolęd i pastorałek i nauczyć malucha słów do choć jednej z nich. – Pasterka to kolejny zwyczaj, który warto kultywować z potomstwem – niekoniecznie z maluchami, ale starsze dzieci na pewno chętnie wybiorą się o północy na tę niezwykłą, magiczną wyprawę do świątyni. Będzie to dla nich wyjątkowe przeżycie.

· Nieograniczone możliwości prezentów

Nawet jeżeli Święty Mikołaj zainwestował w prezenty 😊, których przeznaczeniem jest zająć dziecko na tyle, by starszym dać chwilę wytchnienia, w święta bawmy się nimi wspólnie. Okres, kiedy nie musimy się spieszyć wykorzystajmy do tego, by obudzić w sobie dziecko, które znajduje przyjemność w kreowaniu równoległych światów z klocków czy figurek, w rysowaniu czy innych zabawach. Prezenty spod choinki chętnie nam w tym pomogą, a dziecko zapamięta takie święta na długo.

· Wspólne czytanie o poranku lub na dobranoc

Świąteczne poranki lub wieczory to dobry czas na to, by wspólnie poleniuchować – spędźcie je więc razem w łóżku na czytaniu książek np. takich o tematyce świątecznej. Dzięki nim dzieciom też łatwiej będzie zrozumieć różne kwestie, trudne tematy, których my sami nie potrafimy wytłumaczyć albo po prostu przybliżyć tematykę różnorodności religii świata. Możliwości jest wiele – możemy czytać maluchom na głos, starsze dzieci mogą czytać nam albo rodzeństwu, albo każdy czyta sobie – jakkolwiek zdecydujemy, bycie obok w otoczeniu książek sprawi wam wiele przyjemności. Oprócz klasycznej „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa istnieje wiele innych ciekawych propozycji: „Basia i Boże Narodzenie”, „Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony”, „Wierzcie w Mikołaja”, „Prezent dla Cebulki”, „Tajemnica Bożego Narodzenia”, „Wigilia Małgorzaty”, „Co robią choinki po świętach?”, „Gang fałszywych Mikołajów”, „Boże Narodzenie w Bullerbyn”, „Hurra, są Święta!”, „Kosmiczne święta”, „Co cieszy Alberta?” i wiele innych.

· Wspólne spacery – w dzień i po zmroku

Ruszenie się zza stołu, wyjście z domu na powietrze choćby na spacer (lub na sanki, łyżwy czy zabawy na śniegu, jeśli oczywiście pozwoli nam na to pogoda 😊) to dla dziecka niezwykle istotne. Skorzystajmy z okazji, by się poruszać i wybierzmy się na spacer po mieście, aby np. zobaczyć świąteczne iluminacje.

· Gra i zabawa dla małych i dużych

Od kilku lat prawdziwy renesans przeżywają wszelkiego rodzaju gry planszowe. Od świątecznego stołu warto przenieść się na podłogę, by spędzić popołudnie na wesołej rywalizacji. Nawet gry dla najmłodszych mogą okazać się świetną zabawą dla rodziców, a przy tym nie sposób nie docenić ich walorów edukacyjnych. Przy planszy nie tylko dziecko ćwiczy spostrzegawczość, niekiedy kreatywność, często grafomotorykę, ale przy okazji uczy się też, jak mądrze wygrywać i jak poradzić sobie z porażką.

· Zwyczajnie cieszmy się sobą

A kiedy już na nic nie mamy sił, pomysły na wartościowe spędzanie czasu uleciały nam z głowy i chcemy tylko popatrzeć w ekran telewizora, włączmy jakąś bajkę i przytulmy się wszyscy na kanapie. Taka bliskość, choćby i przy wspólnym oglądaniu filmu, też jest ważna i cenna. Pamiętajmy, że celebrowanie świąt z dziećmi jest nie tylko przyjemne, ale i niezwykle ważne. To, jakie tradycje, jaki obraz świąt pokażemy dzieciom i co im przekażemy, będzie dla nich ważne przez całe ich życie. Dlatego warto się postarać i po prostu cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, radować świątecznym nastrojem, odpuścić (bo nie wszystko musi być idealne) i dać się ponieść chwili. Nikt tak się nie potrafi cieszyć jak dzieci – a my idźmy ich przykładem.

Zabawy świąteczne:

Strony z kolorowankami :

Filmy i bajki :

Opracowała : Kinga Domańska- pedagog szkolny

Zadania pedagoga
Instytucje pomocowe
Telefony zaufania
Informacje dla ucznia
Informacje dla rodzica

Fundacja ,,Twarze depresji” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom świadcząc dla dzieci, młodzieży i dorosłych bezpłatną zdalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Wszystkie potrzebne informacje znajdą państwo pod linkiem 👇  https://twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna/ oraz https://twarzedepresji.pl/pajacyk/ Zapraszam do zapoznania się z ofertą pomocową Fundacji.



Nowa ogólnopolska linia wsparcia psychologicznego

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Organizacja Pożytku Publicznego o ponad stuletniej historii pomagania dziecku i jego rodzinie, uruchomiło nową ogólnopolską linię wsparcia psychologicznego.



Tydzień pomocy pokrzywdzonym przestępstwem

Więcej informacji na stronie MOPR Siedlce http://www.mopr.siedlce.pl/index_pl.php?str=0

Plakat udostępniony ze strony http://www.mopr.siedlce.pl, (dostęp 19.02.2022 r.)


Skip to content