Akcja społeczno-edukacyjna ,,Żonkile 2025”
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 19 kwietnia obchodziliśmy 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
W tym roku program towarzyszący akcji Żonkile poświęcony był odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jak i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Nasi uczniowie oraz przedstawiciele koła dziennikarskiego tworzyli papierowe żonkile- symbol pamięci, odwagi i solidarności. Na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie zapoznali się z przygotowanymi przez muzeum materiałami edukacyjnymi dla każdej kategorii wiekowej oraz wypożyczali książki o omawianej tematyce znajdujące się w księgozbiorze biblioteki szkolnej.
Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu oraz koordynatorom: p. Jolancie Batok, p. Marcie Kłosowskiej, p. Urszuli Borkowskiej, p. Dorocie Kondraciuk, p. Ewie Jurzyk- Niedziółce i p. Paulinie Hardej i p. Justynie Mościckiej.
tekst: Jolanta Hardej
zdjęcia: Koordynatorzy akcji
