Narodowe Święto Niepodległości

„O Polsko, święte Twe imię
po cichu i po kryjomu
z trwogą za siebie i innych
szeptano w ojców mych domu.”
Edward Słoński

11 listopada w całym kraju obchodzone jest najważniejsze polskie święto narodowe – Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (listopadowym w 1830 i styczniowym w 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.
Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.
Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.
W naszej szkole  uroczystości związane z tym najważniejszym świętem narodowym odbyły się 10 listopada. Tego dnia miała miejsce uroczysta akademia. Rozpoczęło ją wejście na salę gimnastyczną pocztu sztandarowego ze sztandarem szkoły. Uczniowie do szarf mieli przypięte kotyliony, jako odpowiedź na apel Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, i symbol obywatelskiej postawy a także radosnego święta przeżywanego razem, we wspólnocie milionów rodaków w najróżniejszych miejscach naszego kraju.  Po wprowadzeniu sztandaru chór zaśpiewał hymn państwowy.  W atmosferę zadumy nad Polakami poległymi w obronie ojczyzny wprowadzała dekoracja sali gimnastycznej przygotowana przez p. Ewę Gałęzowską i p. Agnieszkę Tomczyk-Gajewską.
Dyrektor szkoły – p. Magdalena Olszewska-Silna w swoim wystąpieniu przedstawiła rys historyczny – drogi Polski do niepodległości – oraz zachęciła uczniów do czynnego udziału w obchodach tego święta w naszym mieście.
Główną część akademii stanowiła inscenizacja lekcji historii. Przygotowali ją uczniowie z klasy IIc, IIb i IIf pod kierunkiem p. Beaty Pniewskiej i p. Urszuli Sawickiej. Była to niezapomniana lekcja patriotyzmu wspaniale dopełniona pieśniami w wykonaniu chóru chłopięcego i utworami granymi przez uczniów na gitarach elektrycznych, fletach i harmonii. Oprawę muzyczną akademii przygotowali uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Rudnickiej. Jesteśmy dumni, że właśnie w taki uroczysty sposób obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości w naszym gimnazjum.

W miejskich obchodach 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięła udział delegacja naszej szkoły. Na Placu Wolności 11 listopada 2011 r. siedlczanie przed Pomnikiem Wolności oddali hołd twórcom niepodległego państwa polskiego. Główne uroczystości poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Św. Józefa.
Po południu odbyły się Uliczne Biegi Niepodległości, w których wzięła udział rekordowa liczba zawodników. Wystartowało ponad 500 biegaczy, wśród nich młodzież z naszej szkoły.

Skip to content