Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Czytanie książki jest,
jak podróż po świecie drugiego człowieka.
Jeżeli książka jest dobra,
czytelnik czuje się w niej jak u siebie,
a jednocześnie intryguje go, co mu się
przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem.

Jonathan Carroll „Kraina Chichów”

Święto zostało ustanowione w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Jest okazją do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć środowiska bibliotekarskiego i podkreślenia ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.
Słowo biblioteka pochodzi od greckiego bibliotheke ( biblion albo biblos to księga, a theke – składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne. Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wówczas Mezopotamia, obecnie teren Iraku).
Biblioteka szkolna z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowała akcję Fotka-pochwal się swoim domowym księgozbiorem. Nauczyciele bibliotekarze dziękują uczniom klasy 1b, 5a i 5b za zaangażowanie, a wszystkich czytelników zapraszają do obejrzenia filmu edukacyjnego „10 najpiękniejszych bibliotek świata„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content