100. ROCZNICA URODZIN ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II (18.05.1920-18.05.2020.)

„Na wszystkich szczeblach Wojtyła okazał się całością imponującą, gigantyczną. Przez świat z całą pewnością przeszedł jako mocarz, nawet wtedy, kiedy był już słaby.”
O. Leon Knabit

18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin naszego kochanego papieża – świętego Jana Pawła II – największego z Polaków, który zmienił oblicze świata i Kościoła.
Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości. Poznając osobę Papieża Polaka uczymy się żyć prawdziwymi wartościami i otwierać się na Pana Boga, Maryję i potrzeby drugiego człowieka.
Z powodu zagrożenia epidemicznego większość jubileuszowych wydarzeń odbędzie się w przestrzeni online.
Pamiętając o naszym wielkim Papieżu – Polaku i pragnąc wyrazić wdzięczność Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za wszystko, czego dokonał zapraszamy Was do udziału w różnych inicjatywach podejmowane z tej okazji.
Niech nasze uczestnictwo w różnych inicjatywach będzie świadectwem żywej pamięci o Janie Pawle II w nas i wyrazem hołdu, który składa mu z okazji 100. rocznicy urodzin.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami.
Już wkrótce na stronie naszej szkoły znajdziecie galerię prac naszych milusińskich poświęconych św. Janowi Pawłowi II.
Zaglądajcie.
• Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją multimedialną (po kliknięciu na obrazek powyżej) poświęconą osobie Ojca Świętego, którą przygotowała uczennica klasy 7c Malwina Czapska i przygotowanym przez Kajetana Tomaszewskiego z klasy 6b filmem.
• Inicjatywa #ThankYouJohnPaul2, polegająca na publikowaniu w mediach społecznościowych podziękowań dla św. Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Przewodniczący KEP ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślał, że w ten sposób możemy wyrazić naszą wdzięczność papieżowi Janowi Pawłowi II, za to, co wniósł i wnosi do naszego życia osobistego, rodzinnego, społecznego. „Za wszystkie spotkania z nim, w których mieliśmy okazję uczestniczyć, za jego słowa, które najbardziej pamiętamy, za inspiracje, które w nas wzbudzał i wzbudza. W ten sposób stworzymy wirtualny tort urodzinowy św. Jana Pawła II” – powiedział.
• Ojciec Święty Franciszek zachęcił do łączności duchowej za pośrednictwem mediów w Mszy św., którą będzie sprawował przy grobie św. Jana Pawła II w poniedziałek, o godz. 7.00.
• W niedzielę 17 maja o godz. 10.00 w Katedrze siedleckiej Biskup Ordynariusz Kazimierz Gurda będzie sprawował Mszę Świętą dziękczynną za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.
https://youtu.be/A_UasWUe5f0
• W niedzielę 17 maja w TVP1 o godz. 17.30 i 21.30 zostanie wyemitowany wielki koncert z okazji 100. urodzin św. Karola Wojtyły. Wydarzenie zatytułowane jest „Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II.”
• 18 maja o godz. 20.00 na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej przewidziane jest przemówienie papieża Franciszka.
• Centrum Myśli Jana Pawła II:
https://www.centrumjp2.pl/100-urodziny/
• Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II
https://idmjp2.pl/index.php/pl/2177-wydarzenia-oraz-inicjatywy-z-okazji-100-rocznicy-urodzin-jana-pawla-ii
• Instytut Dialogu Międzykulturowego zaprasza do udziału w wirtualnych spacerach „Kraków Karola Wojtyły – Jana Pawła II” i poznaniu krakowskich miejsc bliskich papieżowi.
• Telewizja Polska:
https://jp2.tvp.pl/
• Wizyta Jana Pawła II w Siedlcach – 10.06.1999 – przypomnienie.
https://jp2.tvp.pl/46985654/przejazd-ojca-swietego-wsrod-wiernych-w-siedlcach
https://jp2.tvp.pl/46985701/jan-pawel-ii-przy-oltarzu-w-siedlcach
https://jp2.tvp.pl/46985720/krzyzu-chrystusa-badz-pozdrowiony-na-wieczne-czasy-homilia-w-siedlcach
https://jp2.tvp.pl/46985810/podziekowania-za-goscine-w-siedlcach
• Główne obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II odbędą się w poniedziałek, 18 maja w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. 18 maja przed sanktuarium wypuszczone zostaną gołębie oraz biało-żółte balony.
• Z kolei na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3 wyświetlony zostanie pokaz laserowy transmitowany online. Na elewacji budynku z którym przez lata związany był Karol Wojtyła, do którego tak chętnie przyjeżdżał jako papież i spotykał się z wiernymi z okna papieskiego, zobaczyć można będzie słowa Jana Pawła II odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku.
• Na Facebooku:
https://www.facebook.com/stypendiajp2/
• Natomiast w sobotę, 16 maja poprzez środki masowego przekazu – YouTube Archidiecezji Krakowskiej – dojdzie do połączenia z Bergamo, Nowym Jorkiem, Belo Horizonte i Krakowem. Celem tego telemostu będzie wspólna międzynarodowa modlitwa.
• O godz. 17.00 w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, gdzie Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie, rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa o ustanie epidemii na całym świecie.
• W niedzielę, 17 maja odbędą się uroczystości w Wadowicach. Metropolita krakowski apb Marek Jędraszewski odprawi tam mszę. Po jej zakończeniu zaplanowano koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II pt. „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”.
• Inną inicjatywą jest Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor – w tym roku biegamy wirtualnie. Trwają ogólnopolskie zapisy do biegu, w którym każdy może wziąć udział, zdobyć medal i upamiętnić obchody setnej rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Dołącz do wydarzenia, pokonaj swój dystans i wesprzyj wspólną walkę z COVID-19. Informacje na stronie biegdobroczynnosci.pl.
• Powstał hymn obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II o wymownym tytule „Nie zastąpi Ciebie nikt”.
https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns
• Zachęcamy do śpiewania oraz nagrywania swoich wykonań utworu. Na stronie internetowej Instytutu oraz profilu Facebooku udostępniony został podkład muzyczny, słowa oraz nuty. Czekają na nagrania słuchaczy, które udostępnią!
Akcja trwa do końca 2020 roku.
https://idmjp2.pl/index.php/pl/2167-nie-zastapi-ciebie-nikt-spiewajmy-razem
• Nie zapomnijmy o modlitwie do św. Jana Pawła II. Wybór jest bogaty:
http://jpdwa.blogspot.com/2011/04/modlitwa-o-wstawiennictwo-b-jana-pawa.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content