102 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium
Józef Piłsudski

11 listopada  obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości 
dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność. 
Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku.  Data ta upamiętniała dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Także 11 listopada we francuskim Compiegne podpisano zawieszenie broni kończące I wojnę światową .
Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Warto jednak pamiętać, że obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku.
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe.  Uczniowie klasy 8a pod opieką p. Doroty Kondraciuk oraz p. Małgorzaty Bielugi przygotowali krótki film historyczny „Gra o niepodległość”. Mamy nadzieję, że fragmenty tego filmu pozwolą na chwilę refleksji w dniu tak pięknego i ważnego święta patriotycznego.
Szczególne podziękowania za realizację filmu składamy na ręce pana Andrzeja Jastrzębskiego – taty naszej uczennicy Julii z klasy 8a.
Dziękujemy również: panu Rafałowi Serementa – tacie Zuzi z klasy 8a za wydruk plansz i kart wykorzystanych podczas przedstawienia oraz rodzinie państwa Skup za udostępnienie nagrania Roty.
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów filmu klikając na obrazek.

Skip to content