PATRONI ROKU 2021

Wśród tegorocznych patronów ustanowionych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej aż czterech to ludzie ze świata literatury: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Różewicz. Izba uczciła również pamięć kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2021 r. przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego (Patroni razem).
Miłośnikom poezji nauczyciele bibliotekarze polecają niezwykłe wiersze Norwida, Baczyńskiego i Różewicza. Na zwolenników literatury science fiction w bibliotece szkolnej czekają powieści Stanisława Lema.
O Stanisławie Lemie często się mówi, że to wizjoner. W powieści „Powrót z gwiazd”, bohater, powróciwszy na Ziemię z dalekiej podróży, odwiedza księgarnię. I co widzi… „Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. (…) Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było za pomocą optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami„.
Wszystkich, którzy chcą wypożyczyć ciekawą lekturę na wakacje, zapraszamy do biblioteki szkolnej. Długie ciepłe wieczory warto spędzić z dobrą książką.

Skip to content