Sprzątanie świata – Polska

„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest przede wszystkim inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko, propagowanie nieśmiecenia, ograniczenie powstawania odpadów, a także ich selektywną zbiórkę. Raz w roku, we wrześniu, setki tysięcy wolontariuszy – dorosłych, dzieci i młodzieży sprząta i zbiera śmieci w parkach, lasach, na plażach, wszędzie tam, gdzie tak niefrasobliwie zostawiamy szklane i plastikowe butelki po napojach, opakowania z tworzyw sztucznych, często bez świadomości i refleksji, że wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas. Jednocześnie organizowane są konkursy, wystawy, ogniska, rajdy, akcje sadzenia drzew i krzewów, zakładanie zieleńców, wszystko po to, aby każdy z nas wiedział, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebie.
Każda akcja to tony zebranych śmieci i setki odkrytych nielegalnych wysypisk w naszych lasach. Przekonali się o tym uczniowie klasy 4a i 4c, którzy wraz z nauczycielami postanowili wesprzeć akcję i posprzątać Park Miejski Aleksandria. Tylko w pobliżu szkoły uczniowie zebrali kilka worków puszek, papierków, butelek i wszechobecnych plastikowych opakowań. A przecież koszy na śmieci w naszym parku nie brakuje.
MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ – to hasło tegorocznej akcji, które każdy z nas powinien sobie wziąć do serca.

Skip to content