Nietypowy mecz koszykówki

Narząd wzroku bezpośrednio połączony z mózgiem jest głównym instrumentem służącym do obserwacji świata zewnętrznego. Jednak czasem oczy chorują, wówczas mówimy o dysfunkcjach wzroku i wadach. Niektóre poważnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności, obowiązków zawodowych czy edukacyjnych.
W ramach projektu „Mój SPEcjalny bohater” uczniowie klasy VI c rozegrali fragment meczu koszykówki w okularach z przesłoniętym jednym okiem. Celem było doświadczenie jakie trudności towarzyszą osobom niedowidzącym, czyli takim, których widzenie jest ograniczone lub zaburzone i nie może być skorygowane. Po skończonym eksperymencie młodzi ludzie dzieląc się wrażeniami mówili:
„Nie mogłem trafić w piłkę”, „Trudno było panować nad swoim ciałem”, „Nie widziałem, co się dzieje wokół”, „Nie widziałam piłki”.
Zasłonięcie jednego oka powoduje problemy z równowagą, trudności w skupieniu uwagi, utrudnienia w zachowaniach przestrzennych, znacznie ogranicza pole widzenia. Dziękujemy dzieciom za udział w eksperymencie, a nauczycielom w-f p. Ewie p. Pawłowi za umożliwienie przeprowadzenia rozgrywki w nietypowy sposób.
Mimo że osoby niedowidzące mają trudności w wielu obszarach, mogą prowadzić satysfakcjonujące życie, osiągać swoje cele i marzenia.Tekst i zdjęcia: Joanna Mendza

Skip to content