Jak miło i zabawnie, a zarazem naukowo spędzić Mikołajki? Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik.

W dniu 08.12. 2023r. klasy IVa i IVb wraz z opiekunami p. Agnieszką Karpińską,
p. Agnieszką Sollich i p. Magdaleną Matyszczak wybrały się właśnie na taką naukowo-mikołajkową wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Centrum Nauki Kopernik – to jedna z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazująca związek nauki z kulturą i codziennością. Dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w sześciu galeriach tematycznych można przekonać się o jedności nauki i kultury. Zmierzyliśmy się tutaj nie tylko z dźwigniami, siłami spójności i tarciem, ale też fletniami, harfami, rzeźbami i talentem Mozarta, a nawet zjeżdżalnią, Uszatkiem i… pryszczami.
Wizyta na wystawach była okazją do wykorzystania metody badawczej. Uczniowie nie znaleźli w Koperniku gotowych odpowiedzi, jedynie drogę̨ do własnych odkryć́ i weryfikacji swojej wiedzy. Niektóre eksponaty inspirują̨ do stawiania pytań́ matematycznych i ułatwiają rozumienie zasad geometrii. Inne zachęcają do zgłębiania praw fizyki i procesów chemicznych.
Następnie odbyliśmy podróż wśród gwiazd w Planetarium na filmie pt.: Rewolucja Kopernika – Dlaczego Mikołaj Kopernik musiał mieć dobry wzrok? Jak wyglądałby świat bez jego rewolucji? Czy obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” jest zgodny z historią? Był to wspaniały pokaz, który wyjaśnił czym był przewrót kopernikański i jakiej rewolucji w nauce możemy się jeszcze spodziewać.
Po ekscytujących doświadczeniach zjedliśmy obiad w Bistro na terenie Centrum Kopernika. Zrobiliśmy drobne zakupy w sklepiku z upominkami.
Cali, zdrowi, uśmiechnięci i bogatsi w nowe doświadczenia wróciliśmy do domu.

Tekst: Agnieszka Sollich
Zdjęcia: Agnieszka Sollich i Agnieszka Karpińska

Skip to content