Szkolenie z bocci

3 kwietnia 2013 r. odbyło się w naszym gimnazjum szkolenie dla wolontariuszy i innych chętnych uczniów w zakresie gry integracyjnej boccia.
Zajęcia prowadził Ryszard Kałamarz z Giżycka – instruktor podnoszenia ciężarów,   sędzia kulturystyki i trójboju siłowego, sędzia w bocci .
Dla tych, co bocci nie znają, kilka informacji. Jest to dyscyplina sportowa adaptowana na potrzeby osób niepełnosprawnych z francuskiej gry w bule. Od 20 lat boccia jest na stałe wpisana w program igrzysk paraolimpijskich. Celem gry jest dorzucenie swojej kolorowej bili jak najbliżej wyrzuconej na początku białej bili. Wygrywa ten zawodnik lub zespół, który dorzucił swoją bilę jak najbliżej białej. Rozgrywki mogą być indywidualne (single), w parach(dublety) lub w drużynach trzyosobowych (triplety). Rywalizacja jest odpowiednio: jeden na jeden (każdy po 6 bil), dwóch na dwóch (każdy po trzy bile), trzech na trzech (każdy po dwie bile). Boccia, poza kształtowaniem sprawności fizycznej, daje możliwość integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej.
W boccię można grać niemal w każdych warunkach i z powodzeniem wykorzystać ją w czasie różnorodnych zajęć o charakterze rekreacyjno-sportowym, na lekcjach wychowania fizycznego, zajęciach pozalekcyjnych, festynach, obozach i koloniach, a także w działaniach terapeutycznych.
Wolontariusze, którzy wzięli udział w szkoleniu, będą mogli  wykorzystać grę w czasie zajęć z osobami niepełnosprawnymi w Domu Opieki Społecznej nad Stawami, z którym nasze gimnazjum współpracuje. Już w najbliższy piątek kilkoro z nich weźmie udział w turnieju bocci, który odbędzie się na terenie  tego ośrodka.

 

Skip to content