ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Każdego roku 22 marca jest obchodzony Światowy Dzień Wody. Celem święta jest przypomnienie, że woda jest niezbędna do życia człowieka oraz zwrócenie uwagi na fakt, że niemal miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł dobrej jakości wody pitnej. W tym roku Światowy Dzień Wody jest obchodzony pod hasłem: „Woda dla pokoju”.

Przesłanie to ma szczególne znaczenie w kontekście wód transgranicznych, których zasoby dzielone są granicami państw. Liczne konflikty międzynarodowe na świecie miały podłoże „wodne”, a ranga tego problemu nie mogła zostać niezauważona przez światowe organizacje działające na rzecz powszechnego dostępu do wody pitnej.

Dzień ten celebrowali również uczniowie naszej szkoły w ramach akcji Światowy Dzień Wody z PAH. Uczniowie pod opieką p. Agnieszki Sollich i p. Urszuli Borkowskiej zapoznali się z informacjami na temat ochrony wody. Obraliśmy dwie ścieżki tematyczne: pierwsza dotyczyła zagadnień związanych z pojęciem wirtualnej wody, druga — przybliżyła temat braku dostępu do wody na świecie i pomocy humanitarnej. Uczniowie uzupełniali quizy, kolorowanki, oglądali filmy. Starsi uczniowie przedstawili młodszym prezentację na temat zanieczyszczenia i ochrony wody. Uczniowie klasy 4b wykonali plakaty, które są wywieszone na korytarzu szkolnym. Dodatkowo klasy IVb i VIc udały się do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Siedlcach ul. Leśna 8.

Na miejscu pracownik oprowadził nas po przedsiębiorstwie, pokazał na czym polega praca w wodociągach oraz opowiedział o usługach i działalności tak ważnej instytucji. Dowiedzieliśmy się o uzdatnianiu i oczyszczaniu wody oraz pod jaki numer dzwonić w razie awarii – 994.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Sollich

Skip to content