Miejskie obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 Sejm Wielki uchwalił pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. W Siedlcach główne uroczystości rocznicowe odbyły się w piątek, 3 maja. Rozpoczęła je msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił Ordynariusz Siedlecki ks. bp Zbigniew Kiernikowski. Następnie w kolumnie prowadzonej przez Orkiestrę Wojskową udano się na skwer Kościuszki. W czasie przemarszu złożono kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i obeliskiem gen. Władysława Sikorskiego. Uroczystości rozpoczęły się od hymnu narodowego, który wspólnie z mieszkańcami miasta, harcerzami i delegacjami z siedleckich szkół, uczelni, zakładów pracy, odśpiewali przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Z wieży ratuszowej trębacz odegrał hejnał „Witaj majowa jutrzenko”, a następnie głos zabrał Prezydent Miasta Wojciech Kudelski.

„Nic nie pokona w narodzie polskim woli bycia ludźmi wolnymi. Życzę, żeby wszyscy Państwo, a szczególnie młodzi ludzie, mogli budować swoją przyszłość na zdrowych zasadach. W naszym mieście, w naszym Państwie i w naszej pięknej Europie…”
Po przemówieniu wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożyły delegacje władz miasta, starostwa powiatowego, radni, parlamentarzyści ziemi siedleckiej, posłowie. Nie zabrakło również wiązanek od siedleckich policjantów, strażaków, organizacji kombatanckich, harcerskich, stowarzyszeń, szkół i uczelni wyższych.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas 3d i 3f, p. wicedyrektor Jadwiga Chomacka oraz nauczyciele – p. Małgorzata Jaroszczyk, p. Małgorzata Ponikowska, p. Sławomir Strus i p. Jacek Kulicki.
Na zakończenie uroczystości odbyło się przyrzeczenie nowych członków siedleckiego Związku Strzeleckiego „Strzelec.” Tegoroczne obchody zakończył koncert w wykonaniu Orkiestry Garnizonowej Siedlce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content