Uroczyste podsumowanie 2. edycji konkursu „Lektura na plakacie”

29 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie 2. edycji konkursu plastyczno-literackiego na plakat do filmowej lub teatralnej adaptacji lektury szkolnej „Lektura na plakacie”. Organizatorami konkursu była nasza szkoła i Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach, a honorowy patronat objął Prezydent Miasta Siedlce – Andrzej Sitnik.
Celem konkursu było:

1. Promowanie czytelnictwa lektur szkolnych.
  2. Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich.
  3. Rozwijanie zainteresowań sztuką teatralną i filmową.
  4. Rozwijanie kreatywności artystycznej i umiejętności plastycznych.

Do konkursu mogli się zgłaszać uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych. Konkurs był organizowany w dwóch kategoriach wiekowych:

1. dla uczniów klas IV-VI,
  2. dla uczniów klas VII-VIII.

Zadaniem uczestników było stworzenie plakatu do filmowej lub teatralnej adaptacji lektury szkolnej wybranej z wykazu podanego w regulaminie.
Plakaty konkursowe miały być wykonane w formacie A3 w orientacji pionowej, nawiązywać tematycznie do wybranej lektury i zawierać minimum tytuł sztuki teatralnej lub filmu.
W ocenie prac jury uwzględniło następujące kryteria:

1. pomysł na plakat teatralny lub filmowy,
  2. zgodność z tematem konkursu,
  3. jakość wykonania,
  4. oryginalność i pomysłowość,
  5. wrażenie estetyczne,
  6. walory artystyczne.

Nagrodzone i wyróżnione prace można było podziwiać przed i po uroczystości na specjalnie przygotowanej wystawie, a w późniejszym terminie będą wystawione w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Nagrody ufundowali : Urząd Miasta Siedlce, Miejska Biblioteka Publiczna, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowe nr 1 im. KEN w Siedlcach oraz sponsor- pan Piotr Czarnocki – właściciel firmy Mały Inżynier.
Na uroczystości głos zabrała pani Małgorzata Jaroszczyk– szkolny koordynator konkursu, która przedstawiła cele i główne założenia konkursu. Następnie Dyrektor MBP – p. Ewelina Raczyńska przedstawiła skład i omówiła pracę komisji konkursowej oraz podziękowała jej członkom za sprawiedliwą ocenę prac. Pani Dyrektor podziękowała za współpracę pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach, pani Magdalenie Olszewskiej – Silnej i pogratulowała wszystkim autorom prac oraz ich opiekunom.
W dalszej części odbyło się wręczenie nagród i dyplomów wszystkim laureatom i wyróżnionym oraz ich opiekunom.

Na podsumowanie konkursu przybyli zaproszeni goście:

1. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – pani Ewelina Raczyńska,
  2. Kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w siedleckiej książnicy – p. Barbara Grabowska–Hryciuk,
  3. Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach – p. Dorota Salamon

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom oraz ich opiekunom.
Wyniki konkursu Tutaj