Akademia z okazji Konstytucji 3 maja

Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Hymnem do miłości Ignacego Krasickiego rozpoczęła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 maja. Ustawa Rządowa uchwalona w 1791 r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Jej przygotowanie przypadło na dramatyczny okres w naszych dziejach, kiedy wewnętrzna słabość i obce zagrożenie prowadziły do upadku Rzeczypospolitej. Patrioci polscy sądzili, że tylko ustrojowe zmiany mogą wzmocnić kraj, odsunąć od ojczyzny niebezpieczeństwo całkowitej utraty niepodległości. Realizacji tego wielkiego dzieła podjął się sejm polski, zwany w historii Wielkim lub Czteroletnim. W pamiętnej trzeciomajowej sesji sejmowej uczestniczyło 182 posłów. „Ustawa Rządowa”, tak brzmiała bowiem oficjalna nazwa konstytucji, została przyjęta. Uroczyste Te Deum w katedrze św. Jana obwieściło dokonanie dzieła, w którym twórcy upatrywali ratunek i wielką szansę dla kraju. Dał temu wyraz sam Stanisław August pisząc: „Jednym środkiem zapobieżenia nowemu rozbiorowi lub co najmniej nowemu ujarzmieniu było zrobienie tego, cośmy właśnie zrobili.”
W akademii, przypominającej te ważne dla Rzeczypospolitej chwile, wzięli udział uczniowie z klasy 1a i 1f pod opieką p. Małgorzaty Woźnicy i p. Elżbiety Kołtuniak. Występującym towarzyszył chór szkolny przygotowany przez p. Małgorzatę Rudnicką. Dekorację wykonała p. Ewa Gałęzowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content