Ekologiczny Konkurs Świąteczny

Wzrasta świadomość ekologiczna wśród naszych uczniów, a wraz z nią zwiększa się również ilość pomysłów i sposobów na ograniczenie produkcji śmieci. Coraz częściej obok znanego już dobrze recyclingu pojawia się również pojęcie – upcycling. Jest forma artystycznej ekspresji. Przerabiamy odpad, coś co nie jest już nam potrzebne i tworzymy coś nowego i niepowtarzalnego. Przy odrobinie fantazji ze śmieci można zrobić praktycznie wszystko – elementy dekoracji wnętrz, meble, ubrania, ozdoby czy przedmioty codziennego użytku.

W miesiącu grudniu ogłoszony został konkurs na ekologiczną ozdobę świąteczną, wykonaną z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia, czyli potocznie uznanych za śmieci. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, wpłynęło wiele prac i każda zasługuje na uznanie. Uczniowie wykazali się ogromna pomysłowością. Wśród otrzymanych prac znalazły się bałwanki ze starych żarówek, choinki ze skrawków gazet, drewnianych łyżeczek, łupinek po orzechach, nakrętek czy opakowań po jajkach, ozdoby choinkowe z plastikowych butelek, papieru i drewnianych szpatułek, rolek od papieru toaletowego, bombka z mozolnie pozwijanych skrawków gazet (HIT!), piękny papierowy aniołek i mikołaj z wieszaka na ubrania i fragmentu białej pończochy…

Otrzymane prace ozdobiły szkolną Choinkę, salę biologiczną i pokój nauczycielski. Wśród wszystkich ozdób i dekoracji nie sposób było wybrać jednego – najlepszego i najbardziej pomysłowego, dlatego wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, zostali nagrodzeni ocenami celującymi.

Bardzo dziękuję młodszym i starszym uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie ekologicznej ozdoby. Mam nadzieję, że słowo upcycling nie będzie już dla Was obce i w trosce o naszą PLANETĘ dwa razy zastanowicie się, zanim cokolwiek wyrzucicie… A może to jeszcze do czegoś można wykorzystać?

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Małgorzata Ponikowska

Skip to content