Dostać dziecko z Zamojszczyzny – spotkania historyczne

W dniach 16 i 17 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyły się dwa spotkania historyczne z dr Beatą Kozaczyńską, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Sielcach, zorganizowane w ramach cykli spotkań historycznych pt. „Dostać dziecko z Zamojszczyzny. Mieszkańcy dystryktu warszawskiego na ratunek dzieciom z transportów (1942-1945)”.  W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas II i III wraz z nauczycielami. Przedstawiona problematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży oraz poszerzyła wiedzę o historii „Małej Ojczyzny”.
„Bydlęce wagony, zaryglowane na wszystkie spusty, ciemno, a w środku około60 dzieci i starców. Pociąg zatrzymywał się nie wiadomo gdzie, w polu i na stacjach. Na postojach otwierano tylko maleńkie okienka u góry. Czasem czyjaś ręka wrzuciła przez nią kawałek chleba lub parę kartofli. Wybuchała o nie bójka. Wszyscy mieliśmy nadmrożone ręce, nogi i twarze. Było to w grudniu i mrozy silne” – tak zeznawał po wojnie Stanisław U., wysiedlony w transporcie do Sobolewa (pow. garwoliński).
Podczas akcji wysiedleńczo-kolonizacyjnej na Zamojszczyźnie wysiedlono około 110 tyś. mieszkańców z 297 wsi, w tym 30 tyś. dzieci (około 10 tyś. zmarło lub zostało zamordowanych).

Skip to content