Dzień Liczby PI

„Podziwu godna liczba Pi  trzy koma jeden cztery jeden. / Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, / pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. / Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem / osiem dziewięć obliczeniem / siedem dziewięć wyobraźnią, / a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem / cztery sześć do czegokolwiek / dwa sześć cztery trzy na świecie […]”.
Wisława Szymborska Liczba Pi (fragment)

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nie wiedzą π to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi.
Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.
Dzień Liczby Pi zorganizowany został również w PG 1. Przygotowaniem imprezy zajęli się uczniowie klasy 2e. Świętowanie zaczęło się od wierszy, poematów na temat liczby Pi przeplatanych z prezentacjami multimedialnymi. Dalsza część obchodów Dnia Liczby Pi to konkurs pomiędzy klasami drugimi i pierwszymi.
Serdecznie gratulujemy wszystkim klasom, dziękujemy za pełne zaangażowanie
i zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content