Spektakle profilaktyczne „Przyszłość?” i „Zadziwiający mózg nastolatka”

4 kwietnia uczniowie klas I i II obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Przyszłość?” w wykonaniu pana Piotra Ślęzaka z Interwencji Artystycznej ALPMIM z Krakowa. Aktor – to jednocześnie bohater spektaklu. Opowiada o tym, jak próbował na różne sposoby uciec od rzeczywistości, szukał własnej tożsamości i drogi życiowej, realizował swoje pasje, marzenia, takie jak wspinaczka, podróże po świecie, aktorstwo, sztuka uliczna, udział w wyprawie arktycznej. Ciekawej opowieści towarzyszyły muzyka, pokaz slajdów oraz prezentacja filmów. Spektakl zawierał elementy teatru cieni. W trakcie monologu bohater na oczach publiczności wykonał artystyczny makijaż na swojej twarzy i ucharakteryzował się na „żywą statuę podróżnika”.
Bohater poprzez barwną opowieść o własnym życiu przestrzegał przed eksperymentami z alkoholem, narkotykami, które zniekształcają postrzeganie rzeczywistości i zniewalają, odbierając marzenia. Pokazał, że człowiek sam kształtuje swoją przyszłość.
Natomiast uczniowie klas III uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczne nt. „Zadziwiający mózg nastolatka”. Wykład dotyczył mózgu nastolatka, który w tym okresie przejawia brak synchronizacji w rozwoju sfery emocjonalnej i logicznej, co często jest powodem podejmowania irracjonalnych decyzji i nierzadko uzależnienia. Brak synchronizacji w dojrzewaniu sieci nerwowych w mózgu czyni człowieka podatnym na podejmowanie ryzyka, ale także stwarza wyjątkowe możliwości rozwoju zdolności poznawczych i adaptacyjnych.
Zarówno spektakl, jak i prelekcja bardzo podobały się młodzieży i nauczycielom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content