Wycieczka na Maltę

W dniach 30 maja – 6 czerwca 2017 roku odbyła się wycieczka na Maltę, wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym. Uczestnicy wycieczki – 25 uczniów naszego gimnazjum (20 z klasy językowej, 2 z klasy 2a oraz 3 z 2b)  doskonaliło swoje umiejętności językowe podczas 20 – godzinnych warsztatów językowych prowadzonych przez native speakerów, nauczycieli szkoły European School of English – organizatora naszego pobytu. Z chwilą naszego przylotu na Maltę opiekę nad grupą przejął Liam – przedstawiciel szkoły, który towarzyszył nam podczas wszystkich wycieczek i przygotowanych dla nas atrakcji. Historię, kulturę i zwyczaje mieszkańców poznawaliśmy podczas zorganizowanych wycieczek krajoznawczych oraz dzięki naszej przewodniczce, Josette, która ciekawie i z humorem opowiadała o swoim kraju. Podczas pobytu odwiedziliśmy stolicę Malty – Vallettę, znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, płynęliśmy promem na wyspę Gozo, poznaliśmy technikę wykonania ozdobnych przedmiotów ze szkła (z czego słynie Malta), byliśmy w muzeum wapienia, gdzie obejrzeliśmy film i wystawę poświęconą głównemu surowcowi naturalnemu Malty, z którego powstały najpiękniejsze budowle i miasta Malty. Ostatnia wycieczka zaprowadziła nas do tajemniczego miasta Mdina, położonego na wzgórzu z którego podziwialiśmy widok na całą wyspę. Byliśmy również w położonej na przedmieściach Mdiny miejscowości Rabat, słynącej z katakumb św. Pawła i św. Agaty skąd udaliśmy się do najwyżej położonego miejsca Malty – Dingli Cliffs, o wysokości ponad 250 m,  z których roztacza się widok na bezkresne morze i maleńką wyspę Filfla – obecnie rezerwat przyrody.
Podczas naszej wycieczki uczniowie mieszkali u rodzin maltańskich, co było dodatkową okazją do bezpośredniego kontaktu z żywym językiem angielskim, który na Malcie jest językiem urzędowym. Językiem narodowym i używanym przez większość mieszkańców jest język maltański, blisko spokrewniony z językiem arabskim. Wróciliśmy do Polski pełni wrażeń, bogatsi o zdobytą wiedzę i doświadczenia, chętni do odkrywania kolejnych miejsc.
Wszyscy uczestnicy wycieczki przez 3 miesiące mają dostęp do platformy e-learningowej ESE, na której znajduje się bogaty zbiór materiałów służących do nauki języka angielskiego.
Monika Walęcka i Małgorzata Ponikowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content