Obchody 78 rocznicy agresji radzieckiej na Polskę

Dzisiaj (w niedzielę) obchodziliśmy 78 rocznicę agresji ZSRR na Polskę. 17 września 1939 roku, zgodnie z założeniami tajnego protokołu Ribbentrop – Mołotow, Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Polski. Tym samym, Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który obowiązywać miał do końca roku 1945.
Rosjanie zaatakowali tyły polskich wojsk walczących z Niemcami. Wcześniej Ludowy Komisariat Spraw Zagranicznych ZSRR przekazał polskiemu ambasadorowi notę, w której zamieszczono nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego i konieczności ochrony ludności na wschodnich terenach.
Po uderzeniu na Polskę, Armia Czerwona dokonała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i zabijając ludność cywilną. Związek Radziecki określał atak jako „wyprawę wyzwoleńczą”, która miała na celu obronę „ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”.
W wyniku agresji do niewoli trafiło około 15 tysięcy polskich oficerów, którzy zostali wywiezieni do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku zostali rozstrzelani przez NKWD. Ich ciała pochowane zostały w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W efekcie agresji miały miejsce również masowe wywózki na Syberię, które objęły od 550 tysięcy do blisko półtora miliona Polaków.
W uroczystości włączyło się aktywnie nasze gimnazjum. Delegacja uczniów kl. 3a, dyrektor szkoły p. Magdalena Olszewska-Silna oraz nauczyciele, p. Agnieszka Karpińska i p. Małgorzata Rudnicka, wzięli udział w uroczystościach miejskich. W poniedziałek wyemitowano przez szkolny radiowęzeł audycję upamiętniająca te tragiczne wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content