Akcja charytatywna „Pączek dla Madagaskaru”

Staropolskie przysłowie głosi: „Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Tłusty czwartek miał być ostatnim dniem jedzenia słodkości, tłustych rzeczy przed 40 – dniowy postem. Kiedyś rozpoczynał on Tłusty Tydzień, czyli czas wielkiego obżarstwa. Ostatnie dni karnawału nazywano mięsopustem, zapustem lub ostatkami. Pozwalano sobie na ogromne ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami, słoninę.
Początkowo pączki nie były na słodko. Nadzieniem ich była słonina. Tradycja jedzenia na słodko pojawiła się w Polsce ok. XVI wieku. O pączkach pisał Mikołaj Rej, a historycy wspominają, że serwowano je na dworze króla Augusta III. Przeciętny Polak w tłusty czwartek zjada 2,5 pączka, a wszyscy Polacy w ten jeden dzień zjadają ich prawie 100 milionów!
W czwartek 8 lutego w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „Pączek dla Madagaskaru”. Wszyscy łakomczuszki i zwolennicy polskiej tradycji mogli wspólnie świętować końcówkę karnawału – tłusty czwartek. Kupując pączek można było wesprzeć naszych podopiecznych z Madagaskaru. Udało się zebrać kwotę 552,50 zł. Także szkolna gazetka „Galaktyka” przyłączyła się do akcji i wsparła ją kwotą 40 zł. To wszystko pomoże naszym podopiecznym z Mampikony kontynuować swoją naukę i da im szansę na lepszą przyszłość.

Serdeczne Bóg zapłać składamy wszystkim ludziom dobrego serca.
Koło misyjne wraz z opiekunem Mariną Winogradową