„Robin Hood” w oryginale

Dnia 7 marca 2018 roku na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce przy Centrum Kultury i Sztuki został zaprezentowany spektakl w języku angielskim pt. „Robin Hood”, na podstawie jednej z najsłynniejszych legend brytyjskich przybliżającej postać znaną chyba wszystkim – i starszym i młodszym widzom, zapewne z tego powodu, iż doczekała się wielu ekranizacji. Na jej podstawie powstało wiele filmów zarówno w świetnej obsadzie aktorskiej (pierwszy z 1922 roku), jak i wersje animowane dla dzieci a także seriale. Nasz bohater pojawił się także w literaturze, szczególnie współcześni pisarze (również polscy) chętnie sięgają do jego losów wplatając w nie elementy lokalnego folkloru.
Postać szlachetnego banity wrosła w zbiorową świadomość tak dobrze, że dziś nie wyobrażamy sobie bez niej świata. Robin Hood, pomimo tego, że był w swoich czasach uważany za przestępcę, dla nas symbolizuje – rycerskość, odwagę i empatię wobec cierpiących. Naszej miłości do łucznika w kapturze nie umniejsza fakt, że jego istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne. Istnieją co prawda poszlaki co do jego tożsamości, jednak znane dokumenty są zbyt skąpe. Pisane i śpiewane przekazy na ogół mają rysy wspólne. Zgadzają się co do tego, że Robin ukrywał się w lesie Sherwood, że jego najbliższymi przyjaciółmi byli między innymi Mały John i Will Scarlett, natomiast brat Tuck i ukochana Marion to postaci pojawiające się nieco później, dodające legendzie nieco atrakcyjności.
Spektakl przygotowała grupa teatralna z klasy 2a i 3b naszej szkoły. Przedstawienie mieli okazję zobaczyć uczniowie naszej szkoły, a także zaproszone klasy wraz z  nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół: Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Siedlcach. W sumie spektakl obejrzało ponad 600 uczniów! W przedstawieniu uczestniczyli również rodzice naszych młodych aktorów, zaproszeni goście oraz przedstawiciel TV Wschód. Cieszymy się, że nasi goście pomimo wielu obowiązków zawodowych znaleźli czas, aby wspólnie z nami obejrzeć efekty kilkumiesięcznej pracy naszych podopiecznych.
Pani Iwonie Orzełowskiej – Zastępcy Dyrektora CKiS składamy podziękowania za umożliwienie nam wykorzystania w naszym przedstawieniu elementów scenografii i strojów Teatru Tańca Caro Dance. Dziękujemy również pracownikom CKiS za okazaną pomoc i życzliwość.
Przede wszystkim jednak dziękujemy naszym uczniom za pracę i zaangażowanie w przygotowanie przedstawienia w języku angielskim. Bez Was nie byłoby naszego przedstawienia.

Opiekunowie grupy teatralnej

Przedstawienie zostało przygotowane w ramach realizacji projektu „Język angielski kluczem do sukcesu” finansowanego ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content