Świętujemy jubileusz naszej diecezji – pielgrzymka po Podlasiu

W dniu 13 czerwca 2018 roku uczniowie z klas 4a, 4b, 2a, 2b, 2d, 2e, 2f, 3b, 3d, 3e, 3f wraz z opiekunami – p. Mariną Winogradową i p. Małgorzatą Bielugą udali się na pielgrzymkę po najważniejszych miejscach naszej diecezji.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Janowa Podlaskiego. Słynie on z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Mieliśmy okazję zwiedzić najstarszą, założoną w 1817 roku państwową stadninę koni.
Janów Podlaski był także pierwszą siedzibą biskupów utworzonej w 1818 roku diecezji janowskiej. Kościół barokowy p. w. Trójcy Świętej w latach 1818 – 1867 i 1918 – 1924 funkcjonował jako katedra. Od niedawna został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Po kościele i krypcie, gdzie znajdują się szczątki kilkudziesięciu biskupów oprowadził nas miejscowy ksiądz wikariusz.
Z Janowa udaliśmy się do Pratulina – miejsca męczeńskiej śmierci błogosławionych męczenników podlaskich. Zostaliśmy wprowadzeni w świat polskiej historii kresów wschodnich z przełomu XVIII – XIX wieku. Postawiliśmy nasze stopy na ziemi przesiąkniętej ich krwią. Najmłodszy Anicet Hryciuk miał zaledwie 19 lat. Każdy mógł dotknąć, poprosić o wstawiennictwo i pomodlić się przy relikwiach naszych męczenników. Zwiedziliśmy stary drewniany kościół z XVII wieku, w którym znajduje się muzeum męczenników podlaskich, a następnie nowo wybudowany kościół – sanktuarium diecezjalne ku ich czci.
Kolejnym punktem pielgrzymki była jedyna na świecie neounicka parafia obrządku bizantyjsko – słowiańskiego w Kostomłotach. Historia Unii Brzeskiej i prześladowania unitów na kresach wschodnich ściśle złączyły się właśnie w tym miejscu. Tu także mogliśmy pomodlić się przy relikwii błogosławionych męczenników.
Ostatnim bardzo ważnym miejscem naszej pielgrzymki było sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia nazywane często „Częstochową Podlasia”. Legenda o obrazie Matki Bożej jest fascynująca. Według niej Mikołaj Sapieha dziedzic Kodnia doznał przed nim w Watykanie cudownego uzdrowienia z paraliżu. Będąc pod niesamowitym wrażeniem dokonanego cudu postanowił ukraść obraz z prywatnej kaplicy papieża Urbana VIII i przywieść go na Podlasie. W ten sposób ok 1630 roku cudowny wizerunek znalazł się w obecnym sanktuarium, a my 13 czerwca, w dniu fatimskim, mieliśmy okazję przed tym słynącym cudami obrazem powierzyć wszystkie nasze prośby, radości i smutki, problemy i naszych bliskich opiece kochającej Matki.
Zwiedziliśmy również ruiny pałacu Sapiehów i kaplicę zamkową p. w. Ducha Świętego, muzeum misyjno – ornitologiczne i pospacerowaliśmy w ogrodzie zielnym Matki Bożej.
W drodze powrotnej była okazja zapoznania się z fabularyzowanym dokumentem „Pratulin”, a także głośnego wyśpiewania w czasie przejazdu autokarem chrześcijańskiego karaoke. Przebojem okazał się hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie „Błogosławieni miłosierni…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content