Chromosomy już oswojone

Dnia 19.10.2018roku klasa 3a gimnazjum odwiedziła mury Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Już kolejny raz, w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, mieliśmy możliwość obcować z nauką na najwyższym poziomie. Tym razem w świat chromosomów wprowadziła nas prof. nadzw. dr hab. Ewa Wójcik.
Chromosomy są strukturami, kodującymi materiał genetyczny wewnątrz komórek. Odpowiadają one za usposobienie charakterologiczne człowieka, a także jego kolor włosów, oczu i wzrost. Ich budowa ma wpływ na predyspozycje do pewnych czynności, np. gry na instrumencie, a także na tendencję do różnych chorób. Zdrowy człowiek ma 46 chromosomów – 22 par autosomów oraz jedną parę chromosomów płciowych, które u kobiet oznaczane są literami XX, a u mężczyzn XY. Liczbę i rodzaj chromosomów określa się poprzez badanie kariotypu, które jest jednym z typów badań cytogenetycznych. Te i inne bardzo ciekawe zagadnienia posłużyły nam do prac laboratoryjnych.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję biologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content