Akademia na 11 Listopada

klasy starsze

Dnia 09.11.2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości Polski.
11 listopada to ważna data w kalendarzu naszego kraju, który po 123 latach zaborów (1795–1918) stał się niepodległy. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.
Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

klasy młodsze

Uroczysta akademia rozpoczęła się przemówieniem Pani Dyrektor. Widzowie uczestniczyli w pięknej lekcji historii zaprezentowanej przez uczniów klas 3a, 3f gimnazjum, 5a,5b szkoły podstawowej oraz chóru szkolnego. Montaż słowno – muzyczny przeniósł wszystkich w odległe czasy naszej historii i przybliżył klimat tamtych lat. O godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska, nauczyciele i pracownicy szkoły, odśpiewali hymn państwowy dla uczczenia 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To była bardzo podniosła chwila. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem przez wszystkich Roty. Polska to kraj, o którym mówimy z dumą, a być Polakiem to zaszczyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content