DZIEŃ PROFILAKTYKI

Dnia 22 maja 2019 r. w naszej szkole został zorganizowany po raz pierwszy Szkolny Dzień Profilaktyki. Uroczystość ta była podsumowaniem trzech dużych działań, do których przygotowania trwały kilka miesięcy. Pierwszy z nich to Projekt Zdrowie. Uczniowie w ramach realizacji projektu pisali przemówienia, przygotowywali piosenki i scenki teatralne, tworzyli prezentacje multimedialne i filmy, wykonywali plakaty oraz infografiki na temat zdrowego stylu życia, przygotowywali przepisy na zdrowe potrawy – a wszystko po to, aby zachęcić innych do zdrowego stylu życia.
Najlepsze prace uczniów zostały nagrodzone: KAROLINA NIEDŹWIEDZKA kl. 3d – przemówienie, JULIA DURAS kl. 8a – najlepszy przepis, plakaty o profilaktyce uzależnień – SZYMON PILEWSKI i ROKSANA CENTKOWSKA kl. 5b, LIDIA SZUMOWSKA i RAFAŁ ROMBEL kl.7b, MARCELINA KAROLEWSKA i MARIA MEYER kl. 8a, WIKTORIA FALKOWSKA kl. 4a – kodeks zdrowego odżywiania. Klasy trzecie gimnazjum miały za zadanie przedstawić szkodliwe działanie narkotyków, dopalaczy i innych używek w formie multimedialnej. W tej kategorii wygrał film wykonany przez uczniów kl. 3a: MARKA KISIELIŃSKIEGO, GABRIELĘ WNOROWSKĄ, JANA WALERCZAKA, ALEKSANDRĘ DOLECKĄ, ALEKSANDRĘ NOWIŃSKĄ i KAROLINĘ OSIADAŁĘ.
Bardzo efektownie wystąpili najmłodsi z naszej szkoły, którzy zostali nagrodzeni za scenki tematyczne – klasa 2a i 2b oraz piosenki o zdrowiu w wykonaniu uczniów kl. 1b i 1c.
Po raz pierwszy klasy IV naszej szkoły wzięły udział w Projekcie Bieg po Zdrowie, którego celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Najciekawszą pracę w postaci infografiki wykonała uczennica kl. 4b – ALICJA PŁATEK.
W naszej szkole realizowany był po raz kolejny Projekt Trzymaj Formę, którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności. Tegoroczna XIII edycja przebiegała pod hasłem „Trzymaj formę – aktywnie i zdrowo”. Celem Projektu Trzymaj Formę jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Odbiorcami programu są również rodzice, ponieważ to oni wywierają decydujący wpływ na wzorce zachowań swoich dzieci. Najciekawszy plakat w języku polskim wykonały uczennice kl. 8a: Karolina Nasiłowska i Ewa Mirońska. Ciekawy plakat w języku angielskim wykonała uczennica kl. 8a Anna Rostek, a plakat w języku niemieckim uczennice kl. 3a: Karolina Osiadała i Gabriela Wnorowska. Projekt Trzymaj Formę realizowany był też w formie konkursu wiedzy biologiczno – chemicznej pt. „Zdrowy Styl Życia”. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostały uczennice: Magdalena Romanowska z kl. 3a oraz Hanna Mierzejewska z kl. 5b.
Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są kluczem do zachowania zdrowia. Należy pamiętać, że aktywność ruchowa pomaga spalić kalorie dostarczane z pożywieniem i jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna sprzyja rozwojowi organizmu i zachowaniu zdrowia. W ramach Projektu Trzymaj Formę nauczycielka wychowania fizycznego, p. Agnieszka Tomczyk-Gajewska razem z uczennicami klasy 7a przygotowała układ choreograficzny z piłkami fitness.
Nasi uczniowie pod opieką nauczyciela geografii, p. Katarzyny Manuszewskiej przygotowali wystawę prac, do stworzenia których wykorzystano surowce wtórne. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży.
W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, którzy byli ekspertami w temacie profilaktyka. Nasze zaproszenie przyjęły: Pani Magdalena Meyer, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, która na co dzień pracuje na Oddziale Onkologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz Pani Małgorzata Mazurek, sierżant sztabowy, funkcjonariuszka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Na sali obecna była dyrektor szkoły, Pani Magdalena Olszewska – Silna, wicedyrektorzy, Pani Jadwiga Chomacka i Pani Urszula Borkowska oraz uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Koordynatorkami całego przedsięwzięcia były: p. Urszula Borkowska – wicedyrektor i nauczyciel chemii i p. Anna Nowak – nauczyciel biologii. W organizację uroczystości włączyła się również p. Gabriela Kmiecik. Dekoracje wykonały: p. Agnieszka Tomczyk – Gajewska, p. Aneta Tomaszewska, p. Ewa Sławińska i p. Bożena Prachnio. Usłyszeliśmy piosenkę w wykonaniu Amelii Zbuckiej z kl. 5a, pod kierunkiem p. Małgorzaty Rudnickiej. Sprawami technicznymi zajął p. Andrzej Wojtowicz razem z uczniami z klasy VII a i VII b, zdjęcia wykonała p. Monika Walęcka. Podziękowania należą się też uczniom, którzy prowadzili uroczystość: Karolinie Niedźwiedzkiej i Adamowi Ratyńskiemu z kl. 3d oraz wszystkim, którzy wzięli udział w Szkolnym Dniu Profilaktyki.
Przedsięwzięcie zakończyło się degustacją zdrowej żywności na specjalnie przygotowanym stole.

Skip to content