11 Listopada w szkole

Biel śniegu i żar czerwieni
i orły dumne, piastowskie,
to wieczne symbole tej ziemi
najbliższej sercu, bo polskiej!
Janusz Szczepkowski

Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wydarzeń natury politycznej, społecznej i gospodarczej. Były okresy wzlotów i upadków, lecz najbardziej tragiczny okazał się koniec osiemnastego wieku. Trzej potężni sąsiedzi Polski – Rosja, Prusy i Austria, korzystając z osłabienie naszego kraju, podzielili jego ziemie pomiędzy siebie i wprowadzili własne rządy. Utrata państwowości nie złamały jednak narodu polskiego. Polska, wykreślona z mapy świata, pozostała w sercach i w myślach Polaków. 11 listopada 1918 roku Polska po 123. latach oswobodziła się z więzów niewoli i odzyskała wolność.
8 listopada 2019 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczystość przypominająca te ważne chwile dla Rzeczypospolitej. Poetyckie strofy recytowane przez uczniów z klas: 5a, 5b, 7c i 8a, polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego przypomniały drogę narodu do niepodległości. W wykonaniu uczennic klas piątych: Weroniki Hawryluk i Gabrieli Łukaszuk usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina: Walc a-moll, Nocturn Op 62 No 1, H. Klassena Musikalische Skizze nr 8, Stefana Hellera Etiudę a-moll op.45 nr 2. O godzinie 11.11 w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu społeczność Jedynki odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Podczas uroczystości wicedyrektor szkoły- pani Jadwiga Chomacka przedstawiła drogę Polski do niepodległości, zaprezentowała program obchodów Narodowego Święta Niepodległości i imprez towarzyszących, które odbędą się 11 listopada 2019 r. w naszym mieście.
Uroczystość przygotowali: p. Jolanta Batok, p. Agnieszka Karpińska, p. Małgorzata Rudnicka. Dekorację wykonały: p. Aneta Tomaszewska, p. Ewa Sławińska i p. Agnieszka Tomczyk-Gajewska, dokumentację fotograficzną wykonała p. Gabriela Kmiecik, a nad organizacją sali gimnastycznej czuwali: p. Ireneusz Dyć, pan Paweł Kuligowski i uczniowie klasy 6a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content