Historycznie i naukowo w Warszawie

Dnia 21 listopada 2019 r. uczniowie klas 7a, 7c, 8a, 8b i 8c wraz z nauczycielami – p. Dyrektor Magdaleną Olszewską-Silną, p. Dorotą Kondraciuk i p. Małgorzatą Ponikowską wzięli udział w wycieczce do Warszawy śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”.
Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha. Znajduje się ono w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie w latach okupacji mieściła się siedziba Policji i Służby Bezpieczeństwa. W Mauzoleum zobaczyliśmy cele zbiorowe, zwane potocznie „tramwajami”, korytarze, izolatki oraz pokój dyżurnego gestapowca, w którym dokonywano przesłuchań. Pani Przewodnik pokazała nam ściany, framugi okien oraz podłogi pokryte tysiącami napisów, głównie rozważań o śmierci, a także inicjały, pseudonimy, więzienne kalendarze, krzyże i inne rysunki wykonane przez więźniów. Następnie pojechaliśmy pod Arsenał – miejsce akcji Szarych Szeregów, podczas której z rąk gestapowców został odbity Rudy. Zwiedziliśmy także Muzeum Więzienia Pawiak. To nieistniejące obecnie więzienie, w którym przetrzymywano i mordowano mieszkańców Warszawy zatrzymanych w trakcie łapanek, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. W muzeum zachowały się przedmioty codziennego użytku, a także pamiątki po więźniach, niejednokrotnie przez nich samych wykonane np. różańce z chleba, zakładki do książek, biżuteria. Nasza wycieczka nie mogła pominąć także miejsca spoczynku bohaterów i autora książki „Kamienie na szaniec”. Odwiedziliśmy ich groby na Cmentarzu Powązkowskim oraz grób poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zapaliliśmy symboliczne znicze.
Naszą wycieczkę zakończył 2-godzinny pobyt w Centrum Nauki Kopernik, jednej z najnowocześniejszych europejskich instytucji promujących naukę poprzez zabawę i doświadczenia. Dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w sześciu galeriach tematycznych przekonaliśmy się o jedności nauki i kultury z codziennością, wykonując mnóstwo ciekawych eksperymentów. Do Siedlec wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i chętni do kolejnego wyjazdu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content