Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole.

Od maja do listopada 2019 stowarzyszenie Tutajteraz, reprezentowane przez p. Agnieszkę Janiszewską we współpracy ze szkolnym Klubem Wolontariatu realizowało projekt z zakresu Edukacji Globalnej. Był on współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Głównym celem podjętych działań było upowszechnianie i podnoszenie jakości Edukacji Globalnej, w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji, przełamywania stereotypów i poszerzania wiedzy na temat krajów Globalnego Południa. Zaplanowano organizację szeregu działań z zakresu Edukacji Globalnej, w których udział wzięli uczniowie każdego etapu edukacyjnego ze szkoły
Młodsi uczniowie (z klas pierwszych i drugich) w dniu 13 czerwca 2019 wzięli udział w grach i zabawach z różnych stron świata. Warsztaty zostały przeprowadzone przez grupę wolontariuszek z klasy 8a. Przygotowały one różnorodne zabawy, opracowały sposób ich przeprowadzenia i zorganizowały warsztaty.
Uczniowie czterech klas w dniu 11 czerwca 2019 wzięli udział w spotkaniu na temat kultury i przyrody Kolumbii. Spotkanie zostało przeprowadzone przez Diego Vesgo oraz Ewelinę Korycińską.
Następnie grupa wolontariuszek z klasy 8a przygotowała pokaz mody recyklingowej, który odbył się 20 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły. Modelki z klasy 6b, 8b i 8c zaprezentowały kolekcję koszulek zrobionych metodą druku naturalnego, czyli przy użyciu specjalnej mieszanki z octu i zardzewiałych gwoździ oraz liści wybranych gatunków roślin. Uczniowie mogli też obejrzeć
T-shirty ozdobione aplikacjami powycinanymi z resztek kolorowych materiałów oraz ozdobione koralikami. W podobny sposób zostały wykonane ekologiczne torby na zakupy oraz bransoletki.
Zaprezentowany pokaz mody był zgodny z zasadą 3R, czyli reduce, reuse, recycle. Spolszczona wersja to 3U, która brzmi unikaj, użyj, utylizuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content