Międzyszkolny Konkurs „MISTRZ SUDOKU”

Dnia 9 marca 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolny Konkursie „MISTRZ SUDOKU”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach Zmagania odbywały się w następujących kategoriach:
* klasy 3-4
* klasy 5-6
* klasy 7-8
W każdej kategorii szkoły wytypowały po 2 uczniów. Czas trwania rozwiązywania diagramów wynosił 60 minut.
Miło nam poinformować, że w kategorii klas 3-4 III miejsce zajął Wiktor Supeł – uczeń klasy 3a, a w kategorii klas 7-8 II miejsce zajął Jacek Świderski- uczeń klasy 8b

Serdecznie Gratulujemy!

Sudoku ma swoje korzenie w średniowiecznej Arabii. Arabscy matematycy już w XIII wieku zajmowali się tzw. kwadratami łacińskimi.
W Polsce sudoku zapoczątkował tygodnik „Polityka” publikując 15 czerwca 2005 roku dodatek z zadaniami sudoku. Powstają kolejne wersje tej łamigłówki, gry planszowe oparte na sudoku, rozgrywane są teleturnieje i mistrzostwa świata (także Polski) i mimo, że początkowy szał nieco osłabł, to możemy być pewni, że sudoku zdobyło stałe i poważne miejsce w świecie rozrywek umysłowych.
Diagram sudoku składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy. Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki.
Gra polega na wypełnieniu planszy cyframi od 1 do 9 w ten sposób, aby w tym samym wierszu, w tej samej kolumnie, oraz w każdym sektorze 3×3 oznaczonym pogrubioną linią, znajdowała się tylko jedna taka sama cyfra. Innymi słowy w żadnej kolumnie, wierszu, lub oznaczonym sektorze nie może powtórzyć się dwa razy ta sama cyfra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content