Tradycji stało się zadość – palmy naszych uczniów

Palma wielkanocna to symbol liści palmowych, którymi witał tłum Jezusa w Jerozolimie, symbol nieśmiertelności duszy, ale także symbolem męki oraz zwycięstwa, odkupienia i Zmartwychwstania Pańskiego. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc nazywanej Niedzielą Palmową. Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy.
Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Ma też dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. W palmie znajdują się nie tylko gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. Kto chce ją sam zrobić, może przystroić ją bukszpanem, żonkilami, krokusami, gałązkami malin, porzeczek oraz iglaków, a także suszonymi kwiatami, kłosami, trawami. Można przyozdobić ją także bibułą i krepą, a nawet wstążkami i tasiemkami.
W tym roku w Niedzielę Palmową nie mogliśmy tradycyjnie pójść do kościoła i poświęcić nasze palmy. Mimo tego, a może wbrew temu, co się dzieje wokół nas, tradycji stało się zadość.
W domach naszych uczniów palmy nie zabrakło. Wykonana własnymi rękami, może nie zawsze idealna, ale zrobiona zapewne z sercem. Dzisiaj ta palma staje się symbolem nie tylko tego, że Chrystus jest naszym Królem, ale także wyrazem tęsknoty za tradycją, radością, normalnością i zwycięstwem nad koronawirusem.
Oto ci, których palmy tu prezentujemy:
Wiktoria kl.1b, Nina kl. 2b, Nikola kl. 2a, Bartek kl. 5c, Marta kl. 5b, Julia kl. 5b, Julia kl. 5c, Hubert kl. 5c, Kacper kl. 8b, Lidia kl. 8b, Malwina kl. 7a.
Dziękujemy wszystkim, którzy przysłali swoje palmy.
Życzymy dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content