Adwent

Adwent – radosny czas rozpoczynający nowy rok liturgiczny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na święta Bożego Narodzenia oraz na powtórne przyjście Chrystusa na świat. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc, pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga, Matki Najświętszej i bliźnich.
Symbolem Adwentu jest wieniec adwentowy. Wykonuje się go z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczane są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu Adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.
Kolejnym elementem Adwentu jest świeca roratka. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa – Światłość prawdziwą.
W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus – Światłość prawdziwa.
Zapraszam do galerii zdjęć wieńców adwentowych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły wraz z rodzinami. Życzę wszystkim owocnego przeżywania Adwentu.

Marina Winogradowa

Skip to content