Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją – 23 lutego

23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Celem obchodów tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz konieczności diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.
Depresja może objawiać się zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Do głównych objawów tej choroby należy, między innymi: stopniowa utrata przyjemności
i odczuwanej radości życia, ograniczenie aktywności, pojawiają się pesymistyczne myśli, nieokreślony lęk, a także narasta poczucie utraty sensu życia.
Depresja nazywana jest chorobą duszy i ciała, zaś bagatelizowane objawy mogą przyczynić się do pogorszenia stanu chorego, co może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do prób samobójczych. Należy pamiętać, że depresję trzeba leczyć! Najczęściej wykorzystuje się do tego celu psychoterapię, psychoedukację oraz farmakoterapię.
Depresja może dotknąć każdego bez względu na wiek, wyniki w nauce, wykształcenie. Warto wiedzieć jak objawia się depresja, aby dać szansę sobie lub bliskiej nam osobie na skorzystanie z pomocy i wyjście z choroby. Warto też wiedzieć jak mądrze wspierać w chorobie. Na stronie forumprzeciwdepresji.pl są zamieszczone ważne informacje w tej kwestii dla rodzica, nauczyciela, nastolatka.
Informacje dla rodziców:
https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-rodzica
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?
https://forumprzeciwdepresji.pl/jak-dbac-o-swoje-zdrowie-psychiczne
Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych:
https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja
https://stopdepresji.pl/
Infolinie:

  • Antydepresyjny Telefon Zaufania – tel. 22 484 88 01, prowadzony przez Fundację Itaka ,
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00),
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00),
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24h na dobę).

Warto pamiętać, że jedną z podstawowych rzeczy, które możemy zrobić, by chronić dzieci i młodzież przed depresją to po prostu z nimi być, spędzać czas, rozmawiać, spokojnie wysłuchać i towarzyszyć w przeżywaniu również trudnych emocji.

Opracowała – Kinga Strus

Skip to content