Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Kiedy jest najciemniej,
wtedy błyska znowu nadzieja.

J.R.R. Tolkien

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało w 2003 roku z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ 25 marca nastąpił upadek Saurona i wyzwolenie Śródziemia.
John Ronald Reuel Tolkien – jeden z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich. Autor epickiej sagi „Władca Pierścieni” oraz „Hobbita” był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oxfordzkim. Uznaje się go za twórcę powieści fantasy. W swoich książkach, które powstały pod wpływem angielskich legend, opowiadał o niezwykłych przygodach bohaterów, którzy przezwyciężają własne słabości. Nauczyciele bibliotekarze i poloniści przypominają, że czytając książki, rozwijasz świat wyobraźni. Dziękują uczniom, którzy włączyli się w obchody literackiego święta.

Skip to content