ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU – 2 KWIETNIA

Na całym świecie Dzień Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Jednak cały miesiąc kwiecień jest dedykowany problematyce autyzmu.
Solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem okazujemy poprzez kolor niebieski. W tym wyjątkowym czasie towarzyszy nam ten kolor, ponieważ niebieski stał się symbolem autyzmu.
ONZ oficjalnie zalicza autyzm do najgroźniejszych problemów zdrowotnych – obok AIDS, cukrzycy i raka. Według WHO autyzm występuje u jednego na 160 dzieci. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne lub źle wychowane.
Ważne jest, aby z końcem obchodów Dnia Autyzmu nie zapomnieć o autyzmie i osobach w spektrum. Wiedza na temat autyzmu jest aktualna i ważna każdego dnia, a EMPATIA, ZROZUMIENIE i AKCEPTACJA to drogowskazy, którymi powinniśmy się kierować w relacjach z osobami autystycznymi.
W klasie 3c w ramach obchodów tego dnia miała miejsce lekcja, której celem było poznanie zaburzenia, jakim jest autyzm. Zainspirowało nas hasło: „Nie bądź zielony, zaświeć się na niebiesko”. Dzieci same wyszukiwały informacje nt. autyzmu, następnie mogły je uporządkować, poszerzyć i utrwalić z wykorzystaniem filmów. Z lekcji utworzona została grafonotka, zawierająca najistotniejsze informacje. Chcielibyśmy, aby ta wiedza pomogła zrozumieć funkcjonowanie osób z autyzmem, zrodziła empatię i wzbudziła pragnienie pomocy i współpracy z tymi, którzy borykają się z różnymi problemami wynikającymi z tego zaburzenia. Wiemy również, że autyzm to także wielka siła i dar dla osób ze spektrum.
Z pewnością będziemy powracać do tego tematu i wnikliwiej przyjrzymy się jak możemy na co dzień pomagać, współpracować, wyciągać pomocną dłoń w kierunku tych osób, które tego potrzebują. Są przecież obok nas.
Zapraszamy do galerii, nasze niebieskie balony na zdjęciach świadczą, że zdobywamy wiedze, uczymy się empatii i jesteśmy gotowi do pomocy osobom z autyzmem. Chcemy je wspierać i solidaryzujemy się z nimi.

Skip to content