11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej – 10.04

W katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154, 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Na pokładzie samolotu był ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński oraz pierwsza dama Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot wystartował z warszawskiego lotniska tuż przed godz. 7.30. Leciał do Smoleńska skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia, gdzie na godz. 9.30 zaplanowane były uroczystości rocznicowe. O godz. 8.41 samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M. W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do godz. 24. 17 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. 18 kwietnia po uroczystościach żałobnych z udziałem wielu gości z zagranicy i setek tysięcy Polaków para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów katedry na Wawelu. Pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej odbywały się do 28 kwietnia.
To jedna z największych tragedii we współczesnej historii naszego kraju. Dzisiaj wspominamy pamięć o tych, co odeszli. Niech spoczywają w pokoju.

Skip to content