Światowy Dzień Ziemi

Co roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Pierwszy Dzień Ziemi odbył się 22.04.1970 r w Stanach Zjednoczonych i zakończył się dużym sukcesem. Tego dnia na ulice wyszło ok. 20 mln Amerykanów zaniepokojonych degradacją środowiska. W Polsce pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się w 1990 r. Obecnie jest to największe święto ekologiczne na świecie – jest obchodzone w ponad 190 państwach. Ma ono na celu uświadamianie jak ważne jest dbanie o naszą planetę, promowanie postaw ekologicznych i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla środowiska.
W tym roku hasło przewodnim Światowego Dnia Ziemi to: „Przywróć naszą Ziemię”. Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w jego obchodach poprzez uczestnictwo w „wirtualnym zbieraniu śmieci”. Była to akcja polegająca na uprzątnięciu wybranego miejsca – lasu, pobliskiej łąki, trawnika – oraz uwiecznieniu efektów swojej pracy na zdjęciu.
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi odbyły się również konkursy:
– konkurs plastyczny „Nie pozwól zginąć Ziemi!” – kategoria klas I-III:
I. miejsce – Aleksandra Oksiejuk, kl. 3c,
II. miejsce – Wiktoria Jurczuk, kl. 1a
III. miejsce – Oliwier Babicz, kl. 2a
– konkurs na najlepszą prezentacje multimedialną pt. „Ziemia jest tylko jedna – następstwa zmiany klimatu” – kategoria klas IV-VIII:
I. miejsce – Dominika Lis, kl. 8a oraz Filip Myszka, kl. 8a
II. miejsce – Julia Cielemęcka, kl. 6b
III. miejsce – Natalia Romaniak, kl. 8c
– konkurs fotograficzny „Nasza planeta Ziemia jest w niebezpieczeństwie” – kategoria klas IV-VIII:
I. miejsce – Piotr Telej, kl. 6b
II. miejsce – Magdalena Michalak, kl. 8b
III. miejsce – Marta Borkowska, kl. 6b.

Skip to content