Wycieczka do Kazimierza Dolnego

Dnia 7 czerwca uczniowie klas 7a, 8a oraz 8c pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie miasta malowniczo usytuowanego nad Wisłą, które zachwyca oryginalną starą zabudową oraz niezwykłymi wąwozami lessowymi. Założenie miasta oraz budowę zamku obronnego legenda przypisuje Kazimierzowi Wielkiemu. Zwiedzanie Kazimierza rozpoczęliśmy od przejażdżki meleksami po Rynku starego miasta aż do Wąwozu Korzeniowego. Zobaczyliśmy fantazyjnie wyrastające ze zboczy wąwozu korzenie o różnych kształtach, zlewające się z lessową glebą i roślinnością otaczającego lasu. Kolejnym punktem była wspinaczka (no dobrze, możemy to też nazwać spacerkiem pod górę) na Górę Trzech Krzyży, stamtąd roztacza się panorama obejmująca miasto i zakole Wisły. Na szczycie znajdują się trzy krzyże upamiętniające ofiary epidemii cholery. Następnie podziwialiśmy widoki z Baszty, średniowiecznej wieży obronnej, która powstała w XIII wieku na polecenie Władysława Łokietka. Oprócz szlaku handlowego broniła i jednocześnie służyła jako latarnia rzeczna: na jej szczycie miano rozpalać ognisko, które wskazywała statkom na Wiśle kierunek. Budowla ta przetrwała do naszych czasów w stanie niemal nienaruszonym, a na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. Po zejściu udaliśmy się na ruiny kazimierskiego zamku, gdzie podziwialiśmy piękną panoramę miasta. Kolejnym punktem naszej wycieczki był rejs widokowy statkiem po Wiśle. Podczas tej przejażdżki nieustannie towarzyszyły nam rybitwy. Ostatnim punktem programu był spacer po rynku i zakup pamiątek. Poznaliśmy historię zabytkowych kamieniczek oraz studni, która niegdyś była zdrojem publicznym.

Skip to content